10 bin okul projesi için yola çıkan iktidar enflasyonu hesaba katmadı: İhaleler iptal edildi

Değer kaybeden Türk Lirası ve yüksek enflasyonla maliyetlerin yükselmesi yalnızca inşaat bölümünü değil eğitimi de vurdu. Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) duyurduğu 10 bin okul projesi inşaat bölümündeki maliyet krizinden etkilendi.

Yıl sonuna dek “3 bin anaokulu, 40 bin anasınıfı” gayesine yeni inşaat ve var olan okulların tamiratıyla ulaşmak için yola çıkan MEB, proje kapsamında açılan ihalelerin birçoğundan eli boş döndü. MEB, 3 milyar liralık bütçe ayrılan proje kapsamında 3 bin yeni anaokulunun yapılacağı, 7 bin ilkokulun da güzelleştirme ve tamir kapsamına alındığını duyurdu. Fakat Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda (EKAP) yayımlanan ihale datalarına nazaran “10 bin okul projesi” kapsamında çıkılan ihalelerin sadece ikisi sonuçlandı, 26’sı ise iptal edildi.

BEŞ AYI KALDI

EKAP datalarına nazaran 17 Ağustos’a dek 10 bin okul projesine mevzu olan 26 ihale iptal edildi. İhalelerin dokuzunun iptal münasebeti “verilen tekliflerin ayrılan ödeneğin çok üzerinde olması”, beşinin ise “istekli bulunmaması” olarak gösterildi. Projenin duyurulmasının üzerinden 6 ay geçerken MEB’in 3 bin anaokulu imali, 7 bin ilkokulu tamirini tamamlaması için önünde sırf 5 ayı kaldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*