30 yılda 1.1 milyon deniz kaplumbağası öldürüldü

ABD merkezli Arizona Eyalet Üniversitesi’nden bilim insanları, iklim krizinin yanı sıra tabiatın biyolojik çeşitliliğine yönelik en önemli tehditlerden birinin hayvanların yasa dışı öldürülmesi ve ticareti olduğunu belirterek su kaplumbağasıyla ilgili global çapta bir kıymetlendirme çalışması yaptı.

Elde edilen sonuca nazaran son 1990 ila 2020 yılları ortasında 1.1 milyondan fazla su kaplumbağası eti, kemiği ve kabuğu için öldürüldü.

Her yıl 44 bin adet avlanıyor

Yapılan açıklamada “Hayvanlar, bilhassa jenerasyonu tükenmekte olan ve tehdit altındaki tipler, çoklukla derileri için sömürülmekte ve satılmakta yahut ilaç, afrodizyak, antika, yiyecek ve manevi eserler olarak kullanılmaktadır” denildi.

Bu eserlerin satıldığı pazarın son derece yararlı olduğunu vurgulayan bilim insanları, son on yılda 65 ülke yahut bölgede her yıl 44 bin deniz kaplumbağasının avlandığını vurguladı.

Güzel kabuklu şahin gaga tipi en çok avlananlar arasında

Araştırmacılar, son on yılda bildirilen yasadışı sömürünün birçoklarının büyük, istikrarlı ve genetik olarak çeşitli deniz kaplumbağası nüfusunun bulunduğu yerlerde gerçekleştiğini belirtti.

Değerlendirme çalışması hakemli mecmua makalelerinden, arşivlenmiş medya raporlarından, STK raporlarından ve çevrimiçi anketlerden elde edilen bilgiler üzerinden hazırlandı. Vietnam, yasadışı deniz kaplumbağası ticaretinin en yaygın yapıldığı ülkeyken öte yandan Çin ve Japonya bu eserlerin varış noktası olduğu tabir edildi.

DHA’nın haberine nazaran, şahin gagalı deniz kaplumbağasının ise kabuğunun hoşluğu sebebiyle takı yapmak için en çok avlanan tipler ortasında olduğu belirtildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*