4. Yargı Paketi kabul edildi

4. Yargı Paketi kabul edildi
4. Yargı Paketi kabul edildi

27 maddeden oluşan 4. Yargı Paketi onaylandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre eşe karşı işlenen “Kasten öldürme”, “Kasten yaralama”, “Eziyet” ve “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenler, boşanmış eşi de kapsayacak. Katalog suçlarda bir kişinin tutuklanabilmesi, kuvvetli suç şüphesinin somut delillere dayanmasına bağlı hale getirilecek. İdari yargı mercilerince verilen nihai kararlar da gerekçesiyle birlikte en geç 30 gün içinde yazılacak.

İfadesi alınmak için mesai saatleri dışında yakalanan ve belirlenen tarihte yargı merci önünde hazır bulunmayı taahhüt eden kişi, Cumhuriyet Savcısı’nın emri doğrultusunda serbest bırakılabilecek. Konutu terk etmeme yükümlülüğü altında geçen her 2 gün, cezanın mahsubunda 1 gün olarak dikkate alınacak. Adli kontrol kararları 4 ayda bir gözden geçirilecek. Adli kontrolün süresi ağır cezada en çok 2, terör suçlarında en çok 4 yıl olacak. Hakim adayları ile avukat stajyerlerine Anayasa Mahkemesi’nde staj yapma imkanı getirilecek.

Denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezasının infazına karar verilen hükümlüler ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlülerin izinli sayılmalarına ilişkin süre, 31 Kasım’a kadar uzatılabilecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*