AB’den maymun çiçeği aşısının satışına onay

DSÖ’nün acil durum ihtarının akabinde AB, maymun çiçeği virüsü aşısına satış müsaadesi verdi.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün (DSÖ) süratle yayılan maymun çiçeği virüsünü dünya genelinde acil durum ilan etmesinin akabinde Avrupa Kurulu virüse karşı geliştirilen Imvanex aşısına satış müsaadesi verdi.

DSÖ, cumartesi günü aldığı kararla, maymun çiçeği virüsü salgınını halk sıhhati açısından “uluslararası kaygı verici acil durum” olarak tanımlamıştı. Kuruluşun bu nitelemede bulunması salgına karşı eşgüdümle müdahalede bulunulmasını kolaylaştırıyor.

Danimarka merkezli biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic BAVA.CO tarafından bugün yapılan açıklamaya nazaran Avrupa Komitesi, Imvanex aşısının maymun çiçeği virüsüne karşı tesirli aşı olarak satışına dün prestijiyle müsaade verdi. AB daha evvel aşının yalnızca çiçek hastalığına karşı kullanılmasına müsaade veriyordu.

ABD ve Kanada ise aşının maymun çiçeği virüsüne karşı kullanılması için daha evvel müsaade vermişti.

Bavarian Nordic’in CEO’su Paul Chaplin, “Onaylı bir aşının varlığı ülkelerin yeni çıkan hastalıklarla uğraşta hazırlık düzeyini artırabilir. Lakin bu yalnızca yatırım yapılması ve biyolojik hazırlık için yapısal planlama ile sağlanabilir” dedi. Bavarian Nordic payları maymun virüsü çiçeği aşısına olan talebin yarattığı beklentiyle geçen üç ayda %122 yükseldi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*