ABD’nin Çin Baskısı Artıyor: 3D NAND Üretimi Etkilenebilir

ABD hükümeti, Çin’in gelişmiş fabrikasyon süreçleri kullanarak mantıksal çipler üretmesini engellemek için son yıllarda bazı adımlar atmıştı. Mantıksal çiplere ek olarak, ABD yetkilileri şimdi Çin’in 3D NAND üretim endüstrisine darbe vurmak için yeni önlemler almayı düşünüyor. Olur da kısıtlamalar hayata geçerse yerli üreticilerin yanı sıra Samsung ve SK Hynix gibi isimler de bu durumdan etkilenecek.

Yole Intelligence’a göre Çin merkezli YMTC şu anda küresel 3D NAND üretiminin yaklaşık %5’lik dilimini kapsıyor. Samsung, SK Hynix ve YMTC’yi yalnızca Çin üretim tesisleri açısından hesaba katarsak, bu şirketler 3D NAND üretiminin yaklaşık %23’lük kısmını üstleniyor.

ABD’li yetkililer daha önce ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek Çin’e gelişmiş çip üretim araçlarının sevkiyatını kısıtlamıştı. Bu yaptırımlara 10nm veya daha gelişmiş teknikler dahildi, ancak geçtiğimiz haftalarda yaptırımların 14nm’ye kadar genişletileceği konuşuluyordu. Şimdi ise kısıtlamaların NAND bellek üretimine doğru kayacağını görüyoruz.

Eğer beklentiler gerçekleşirse, bu eylem yalnızca Çinli 3D NAND üreticilerini değil, aynı zamanda Çin’e büyük miktarlarda ekipman satışı yapan Applied Materials, KLA ve Lam Research gibi ABD merkezli şirketlere de zarar verecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*