Apple’ın App Store’daki eski uygulama / oyun temizliği tepki çekiyor

Teknoloji devi Apple, App Store’daki eski uygulamaları ve oyunları kaldırmaya hız verdi. Ancak bu durum bazılarının hoşuna gitmiyor.

Apple, App Store için sürekli olarak politika güncellemeleri yapıyor ve uygulama geliştiricilerinden uygulamalarını yeni kararlara özel olarak güncellemesini bekliyor. Aynı zamanda şirket yeni cihazlar ve teknolojiler özelinde de güncelleme talep ediyor. Bu durumlar doğrultusunda da uygulama geliştiriciler uygulamalarını yenilemek için çalışıyor. Ancak bazı uygulamaların ve özellikle oyunların esasen sürekli olarak güncellemesine gerek bulunmuyor. Aynı zamanda uygulama / oyun geliştiriciler bazı çalışmalarını sürekli olarak güncel tutacak zamana ve maddi güce de sahip değil. Fakat Apple bunu istemiyor ve son dönemde App Store’daki eski uygulamaları ve oyunları kaldırmaya hız veriyor.

Apple bunu yapmadan önce uygulama geliştiriciye bir mesaj gönderiyor. Son dönemde sayıları artan bu mesajlarda, “uygulamanız / oyununuz çok uzun zamandır güncellenmiyor, eğer 30 gün içerisinde güncelleme yapmazsanız satıştan kaldırılacak” bildirimi geçiliyor. Bu adıma çok fazla tepki gösteren uygulama geliştirici bulunuyor. Özellikle oyunların tamamlanmış bir sanat eseri olduğu düşünülüyor ve bunlar için güncelleme beklentisi hoş karşılanmıyor.

Uygulamaların ve oyunların App Store’dan silinmesini engellemek adına birçok geliştiricinin göstermelik güncellemeler yapacağı aktarılıyor. Bazı kişilerin ise eski projelerine dönmek istemediği, silinmeyi kabul edeceği belirtiliyor.

Bu durum son kullanıcı için hem iyi hem de kötü bir haber. Apple’ın baskısı ile birçok eskide kalmış uygulama ve oyun güncelleme ile daha iyi hale getirilebilir. Ancak Apple’ın baskısı nedeniyle birçok güzel oyun ve faydalı uygulama App Store’un dışına da alınabilir.

Apple’ın temizlik / silme işlemi, uygulama ve oyunları yüklü cihazlardan kaldırmıyor. Apple, Google gibi direkt olarak telefon içerisinden uygulama ya da oyun silme yapamıyor.

[email protected] is removing a few of my old games b/c they have “not been updated in a significant amount of time”

Games can exist as completed objects! These free projects aren’t suitable for updates or a live service model, they’re finished artworks from years ago. pic.twitter.com/iflH70j7q4

— emilia ✨ (@lazerwalker) April 23, 2022

İlginizi Çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*