Avrupa adeta yanıyor: Bugün İngiltere’de sıcaklıkların rekor kırması bekleniyor

Avrupa’yı tesiri altına alan sıcak hava dalgası hayatı felç ederken, 1000’den fazla kişinin de vefatına neden oldu. Bugün, İngiltere, tarihinin en sıcak gününe hazırlanırken, halk da göl kenarlarına ve havuzlara akın etti.

Avrupa’da hayatı felç eden ve binlerce kişinin vefatına neden olan çok sıcaklar tesirini sürdürüyor.

İngiltere’de yüksek düzeyde seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle ülkenin büyük kısmı için kırmızı alarm verildi. Bugün ülkenin birtakım bölgelerinde hava sıcaklıklarının 43 dereceye kadar yükselmesi bekleniyor. İngiliz halkı tarihin en sıcak gününe hazırlanırken, serinlemek isteyenlerin adresi ülkenin en büyük ulusal parkı Lake District (Göller Bölgesi) oldu.

En sıcak güne hazırlanan İngiltere’de birtakım hastanelerde ameliyatlar iptal edilirken, elektrik kesintileri yaşanmaya başladı ve birtakım yolların erimesi seyahatlerin aksamasına neden oldu.

Dün İspanya ve Portekiz’de 1027 kişinin Sıcak Hava dalgası nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Avrupa’da çok sıcakların tetiklediği orman yangınları da sürüyor. Fransa’da sıcaklıklar 42 derecenin üzerinde seyrederken ülkenin güneybatısındaki iki büyük yangın 140 bin dönümden fazla bir alanın yok olmasına neden oldu.

İspanya’da ise orman yangınları sebebiyle 3 bin 500’den fazla kişi yaşadığı yerleri terk etmek zorunda kaldı. Güneyden kuzeybatıdaki Galiçya’ya kadar devam eden 20 farklı yangında 45 bin dönümlük arazi yok oldu.

Öte yandan dün Avrupa Kurulu’nda vazifeli araştırmacılar, Avrupa Birliğinin son sıcak hava dalgası yüzünden yarısının kuraklık riski altında olduğunu açıkladı. Komitenin raporunda, AB topraklarının yüzde 46’sının kuraklıktan etkilendiği, mahsullerin su kıtlığından ziyan gördüğü belirtildi.

Sıcak hava dalgasının hafta sonuna gerçek Türkiye’ye de gelmesi bekleniyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*