Bekir Bozdağ’dan İsveç ve Finlandiya açıklaması: 33 teröristin iadesini isteyeceğiz

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İspanya’nın başşehri Madrid’de Türkiye, Finlandiya ve İsveç ortasında imzalanan “Üçlü Muhtıra”ya ait gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bozdağ, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’dan terör örgütü mensuplarının iadesinin istendiğini hatırlatarak, “İsveç ve Finlandiya gerekeni yapmadı” dedi. Bozdağ kelamlarına şu biçimde devam etti:

  • “Görüyoruz ki Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Fransa, İsveç dahil olmak üzere pek çok ülke terör örgütlerine aleni bir biçimde takviye veriyorlar uzunca bir vakittir. PYD ve YPG’nin, PKK’nın farklı versiyonları ve PKK olduğunu bildiği halde binlerce tır oraya silah aktardılar ve bunu gizlemeden yaptılar. Eğitimler, öbür şeyler yapılıyor. Türkiye haklı olarak, ‘Madem NATO üyesiyiz bizim aleyhimize yapılan bu terör faaliyetlerini sizin desteklemeniz bu çatının doğurduğu hukuka alışılmamıştır.’ diye her seferinde söz etti.”

“MUTABAKATTAKİ KONULARI DENETLEYECEĞİZ”

  • “PKK terör örgütü dışında memleketler arası mukavelelerde yahut rastgele bir şeyde terör örgütü olarak nitelendirilmeyen FETÖ, PYD, YPG de terör örgütü olarak nitelendirilmiştir. Bu da olağanüstü değerlidir. Türkiye, bundan sonraki süreçte bu mutakabatta yer alan konuların takibini yapmada da kararlıdır. Bu şu demektir: Biz bunun yazıda yazılmasını kafi görmüyoruz, uygulamasını da denetleyeceğiz. Uygulamada da bunların bir bir hayata geçmesini takip edeceğiz.”

“SÖZLERİNİ YERİNE GETİRMELERİNİ BİR KERE DAHA İSTEYECEĞİZ”

  • “Onlara ayrıyeten bir yazı yazarak bu mutabakat çerçevesinde verdikleri kelamların gereği, hem Finlandiya’da 6 PKK’lı, 6 FETÖ’cü terörist, İsveç’te ise 10 FETÖ’cü, 11 PKK’lı teröristin belgeleri, ilgili ülkelerin Adalet Bakanlıklarında bekliyor. Artık bu mutabakattan sonra biz de Adalet Bakanlığı olarak bunların iadesi konusunu yine kendilerine yazacağız ve hatırlatacağız. Tekrar bir evrak göndermemize gerek yok. Belgeler orada, kelamlarının gereğini yerine getirmelerini bir kere daha isteyeceğiz. ”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*