Beştaş: Öncelikle isim değil ilkelerde uzlaşmalıyız

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt sorunu çözümünde HDP meşrudur açıklamaları ile başlayan tartışmaları değerlendirdi. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş sosyal medyada Kısa Dalga adlı internet sitesinin sorularını yanıtladı. HDP’nin yasal bir parti olduğunu milyonlarca kişinin oyunu aldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Meral Akşener’in adaylığını HDP veto etti” sözlerini de değerlendiren Beştaş, “Ne bize kimse önerildi. Ne önerimiz, ne de sunulan bir öneriye vetomuz var” ifadelerini kullandı. HDP’li Beştaş, ortak aday mesajı da verdi

“Cumhurbaşkanı adayının, ilerde zamanı gelince, hani çünkü ortak aday fikrine açık olduğumuzu ilan ettik. Sadece sayın Akşener ya da Sayın Kılıçdaroğlu için değil, herhangi bir isim için de şu an bir kere bunu tartışmanın yeri değil. Önce ilkelerde uzlaşmalıyız.”

CHP, İYİ Parti’nin de aralarında olduğu 6 partinin parlamenter sistem çalışmasını da değerlendiren HDPli Beştaş, “Önümüzdeki günlerde bir iletişim olanağı olursa bir davet gelirse kurullarımızda değerlendireceğiz” dedi ve 6 partiye mesaj gönderdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir