Bir doğa fotoğrafçısının gözünden Samandağ

Paylaş

Fotoğrafçı Meriç Aktar, Samandağ ve çevresi başta olmak üzere birçok şehri gezdiğini belirterek, daha çok insan ve doğa konulu fotoğraflar çektiğini söylüyor.

Paylaş

Fotoğraf çekmeye küçük yaşta başadığını İHA’ya anlatan Aktar, şunları söylüyor:

Çocuk yaşlarda, ulusal gazete kuponlarını biriktirerek edindiğim küçük filmli makineler ile fotoğraf çekmeye başladım. Fotoğraf bir tutku benim için. Öncelikle kendim için fotoğraf çekiyorum. Yani anılarımı yaşatacağım, belgeleyeceğim, sevdiklerimle paylaşacağım ve çocuklarıma miras olarak bırakabileceğim fotoğraflar benim için ön planda.

Paylaş

“Farklılıkları fark edip anı dondurma isteği”

Fotoğraf hayattır diye düşünürüm ve insan-doğa öğesi ağırlıklı fotoğrafları, yaşamın bizzat içinden olanları çok seviyorum. Fotoğraf çekmediğim bazı anlarda o anların bir daha yaşanmayacağına dair kaygı duyuyorum, fotoğraf çekme arzusunun, farklılıkları fark edip o anları dondurma isteği olduğuna inanıyorum.

Paylaş

Fotoğraf çekerken, doğa fotoğrafları hariç, mutlaka insan ögesine fotoğraflarında elinden geldiğince yer verdiğini vurgulayan Meriç Aktar, son olarak şunları söylüyor:

Paylaş

İçerisinde insan olmayan fotoğraf her zaman eksik fotoğraftır diye düşünürüm. Fotoğraf çekmeden önce, doğru ışık koşullarında, kadrajımı kompozisyon kurallarına göre ayarlar ve öyle fotoğraf çekmeye çalışırım.

Paylaş

Samandağ, Musa Dağı, Keldağ ve Saman Dağı arasında bulunan, Asi Nehri’nin Akdeniz’e döküldüğü noktada oluşmuş deltada kurulu bir bölge. 446 km²’lik yüzölçümüne sahip ilçede bağlı belediye sayısı 12, köy sayısı 31’dir.

İlgili Haber
Kasım ayında 85 orman yangını meydana geldi
Kasım ayında 85 orman yangını meydana geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir