“Ceviz Ağacı”, İran Devrimi’nden sonra gösterime giren “ilk yabancı film” oldu

Tahran’da galası yapılan direktör Faysal Soysal’ın ödüllü sineması “Ceviz Ağacı”, İran’daki birçok sinema salonunda Farsça alt yazı ile izleyiciyle buluşacak. Başrollerinde Serdar Orçin, Sezin Akbaşoğulları, Kübra Kip, Mert Yavuzcan, Şebnem Dilligil ve Rıza Akın’ın yer aldığı, Türkiye-İran ortak imali sinemanın galasına, sinema grubu ve başrol oyuncuları ile Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs, İranlı direktör Mecid Mecidi, birçok ünlü yerli oyuncu ve sinemasever katıldı.

İran’da sinema üzerine mastır yaptığını ve İranlı birçok sanatçı ile tanıştığını söyleyen direktör Faysal Soysal, “Onlarla çalışmak arzusundaydım. Farabi’ye müracaat yaptık ve Farabi birinci kez bir Türk sinemasına ortak üretim dayanağı verdi” diye konuştu.

DEVRİMDEN SONRA BİR İLK

Soysal, bu sinemanın Türkiye ile İran ortasında yapılmış birinci ortak imal olduğunu kaydederek, “Bunun yanı sıra İran’da ihtilalden sonra 43 yılın akabinde İran sinemalarında birinci sefer Türkçe konuşulan bir sinema vizyona girmiş olacak. Bunun müsaadesini almak çok sıkıntı oldu. İranlı seyirciler birinci sefer Türk imali bir sineması perdede 2 hafta boyunca izleyecekler” dedi.

İran’dan âlâ bir geri dönüş alacaklarına inandığını tabir eden Soysal, ilerde yeni eserler ortaya çıkacağını ümit ettiğini kelamlarına ekledi.

Oyuncu Serdar Orçin, “Ceviz Ağacı” sinemasının yaklaşık iki yıldır dünyada inanılmaz bir seyahate çıktığını ve 20’ye yakın ödülle döndüğünü aktardı. İran’da 43 yılın akabinde birinci sefer yabancı bir sinemanın vizyona girdiğini aktaran Orçin, bunun Ceviz Ağacı sineması olmasından ötürü memnun olduğunu söyledi. Orçin, İran’a gelmek ve buradaki seyirciyle buluşmanın kendileri için heyecan verici olduğunu söz ederek, “Bunun bir açılış olmasını yürekten diliyorum. Biz İran sinemalarına son yıllarda ne kadar meftun olduysak İran halkının da bizim sinemalarımızı izlemesini istek ederim” sözlerini kullandı.

Filmin oyuncularından Kübra Kip, “Öncelikle İran’da uzun vakitten sonra gösterimi yapılacak birinci yabancı sinema olduğunu öğrendim. Birincisi gerçekleştiriyor olmak çok hoş ve umarım devamı gelir diye düşünüyorum” formunda konuştu.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Derya Örs ise bu cins kültürel faaliyetleri önemsediklerini, bilhassa sinemanın kültürel yakınlaşma ve etkileşim açısından tesirli olduğunu tabir etti.Sinemanın insanları birleştiren, ülkeler ortasındaki bağları arttıran, farklı insanların birbirini tanımasını sağlayan değerli bir aracı rolü gördüğünü söyleyen Örs, Ceviz Ağacı sinemasının büyük bir muvaffakiyete ulaşacağını kestirim ettiğini kelamlarına ekledi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*