Çin Ay’ın en ayrıntılı haritasını çıkarmayı başardı

Bilim insanları, Ay’ın yüzeyine ilişkin birçok ayrıntıyı net halde gösterecek haritayı sonunda tamamladı. Çin Bilimler Akademisi Jeokimya Enstitüsü ve öbür kuruluşlardan araştırmacılar 10 yıllık bir çalışma sonunda Ay ile ilgili birinci sefer kapsamlı bir harita oluşturmayı başardı.

Science Bulletin isimli akademik bir mecmuada yayınlanan çalışmada bu usul çalışmaların beşerli Ay misyonları için iniş yeri seçiminde katkısının büyük olacağı vurgulandı. Ay yüzeyinin bileşimini dahi kapsayan bu harita 2012’de Ouyang Ziyuan ve Liu Jianzhong isimli iki jeolog tarafından başlatılmıştı.

Daha önce ABD Jeolojik Araştırması’ndan bir takım de Ay’ın son derece detaylı haritasını yayımlamıştı. Lakin bu harita1:2,5 milyon,  ABD’nin haritası ise 1:5 milyon ölçekli. haritalarda ölçek paydası arttıkça küçültme oranı da artıyor, yani ayrıntı azalıyor. Hasebiyle Çin’in bu haritası çok daha kapsamlı harita olma özelliğini taşıyor.

Çin’in Ay Keşif Programı kapsamında gerçekleştirdiği Chang’e misyonlarında elde edilen datalar ve memleketler arası keşif programlarından gelen yüksek kaliteli data setleri haritanın temelini oluşturuyor. Harita ilerleyen vakitlerde hem İngilizce hem de Çince olarak basılacak.

KAYNAK: INDEPENDENT TÜRKÇE

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*