Cinsel akın suçlamasıyla yargılanan Prof. Dr. Bilgili için 15 yıla kadar mahpus cezası istendi

Ankara’da bir veteriner doktorun, çalıştığı hayvan hastanesinde cinsel taarruza uğradığı argümanıyla ortalarında eski Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili’nin de bulunduğu 3 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Hasan Bilgili, veteriner doktor Serkan Durmaz, cinsel taarruza ait kanıtları karartmakla suçlanan jinekolog Hüseyin Şenyurt, mağdure Ç.B, ailesi ve taraf avukatları ile izleyiciler katıldı. Aile ve Toplumsal Siyasetler Bakanlığı avukatı da duruşmada hazır bulundu.

Bir evvelki celse, orta kararlar gereği evraka giren evraka ait bilgi veren mahkeme lideri, temele ait mütalaasını açıklaması için cumhuriyet savcısına kelam verdi. Savcı, Prof. Dr. Bilgili’nin, nitelikli cinsel atak kabahatinden 15 yıla kadar mahpusla cezalandırılmasını, hürriyeti tahdit ve tehdit cürümlerinden ise beraatini istedi.

Sanıklar Serkan Durmaz’ın “cinsel taarruz cürmüne iştirak”, “hürriyeti tahdit”, “tehdit ve hakaret”, Hüseyin Şenyurt’un da “suç kanıtlarını karartma” cürümlerinden beraati talep edildi.

Mütalaaya karşı beyanı sorulan Bilgili, suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Evvelki beyanlarını tekrarladığını söz eden Bilgili, beraat istedi.

Serkan Durmaz ve Hüseyin Şenyurt da suçlamaları kabul etmediklerini, beraat istediklerini söyledi.

Daha sonra kelam alan sanık avukatları, mütalaaya karşı savunma hazırlamak için ek müddet talebinde bulundu.

Beyanların akabinde orta karar açıklayan mahkeme, avukatların müddet taleplerini kabul ederek davayı 22 Haziran’a erteledi.

NE OLMUŞTU?

Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Bilgili, 2019’da kendisine ilişkin hayvan hastanesinde çalışan Ç.B’ye cinsel taarruzda bulunduğu argümanıyla gözaltına alınmıştı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, olayla ilgili idari soruşturma kapsamında üniversitedeki vazifesinden çıkarılan Bilgili ile yardımcısı Serkan Durmaz ve jinekolog Hüseyin Şenyurt hakkında, cinsel atak, cinsel akına iştirak, hürriyeti tahdit, tehdit, hakaret ve kabahat kanıtlarını karartma hatalarından dava açmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*