Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Heyeti, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplandı

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde basına kapalı yapılan toplantıya, heyet üyeleri İsmail Kahraman, Köksal Toptan, Mehmet Ali Şahin ile Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı, MİT Lideri Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan katıldı.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Altun, iki saat süren toplantıya ait yazılı açıklama yaptı.

Buna nazaran, yurt dışında ve bilhassa de Avrupa’da Türkiye aleyhinde yürütülen propagandalarla bunlara karşı alınacak önlemler konusunda istişarelerde bulunan Konsey üyeleri, bu çerçevede Türkiye’deki yabancı vakıfların ve gibisi kuruluşların faaliyetlerini de kıymetlendirdi.

Avrupa’nın riyakar tavrına işaret edildi

Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma yolunda uzaklık kat ettikçe, bağımsız adımlar attıkça, Avrupa’nın Türkiye’ye olan hasımlık seviyesinin de yükseldiğine dikkati çeken Konsey üyeleri, Avrupa Birliği üyelik sürecinden terörle uğraş ve sığınmacı bahislerine, Avrupa’nın Türkiye’ye karşı sergilediği tutarsız, haksız, adaletsiz ve riyakar tavra işaret etti.

Seçim konusu gündeme geldi

Kurul üyeleri, Türkiye seçim sathı mailine girdikçe toplumsal medya kaynaklı dezenformasyonların ve ulusal birliği zedelemeye dönük provokasyonların artabileceğini tabir ederek Türkiye ile ilgili yalnızca hudutlar içinde değil yurt dışında da yoğunluk kazanacağı anlaşılan iftira kampanyalarına karşı alınacak önlemler üzerine fikir teatisinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise toplantıda Avrupa’da Türkiye aleyhtarı siyasi ve toplumsal alerjinin çok derin tarihi kökleri olduğunu belirterek Avrupa’nın etnik ve dini fanatizmini demokrasi, insan hakları, özgürlükler üzere kavramların gerisine saklanarak sergilediğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan değerlendirmede bulundu

Batı’nın medeniyet değerleri” diye tüm dünyaya dayatılan prensiplerin kendi güvenlik ve refah sistemi tehdit altına girdiğinde şahsen bu ülkeler tarafından ayaklar altına alındığını tekraren gördüklerini söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hak ve özgürlükler konusunda, hukuk devleti kılıfına sığdırılmış birçok faşist uygulamaya imza atanlar, bize karşı tam zıddı bir çirkeflik içindedir. Avrupa’daki vatandaşlarımızın en insani taleplerine bile sırtlarını dönenlerin, ülkemizde diledikleri üzere at koşturma taleplerinin gerisindeki niyeti biz pek âlâ biliyoruz. Bize karşı öfkelerinin sebebi, toplumsal ve toprak bütünlüğünü bozdukları, devlet sistemini çökerttikleri yerlerde oynadıkları oyunu ülkemizde de tekrarlayamamış olmalarıdır. değerlendirmesinde bulundu.

AA’nın haberine nazaran, MİT Lideri Hakan Fidan da toplantıda bir sunum yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*