Daha az teknolojili çipsiz otomobiller geliyor

ARAÇLARDAKİ ÇİPLER NEREDE KULLANILIYOR?

Koronavirüs sebebiyle çip krizi baş gösterdi. Otomobiller için üretilen çipler ev aletlerinde kullanıldı. Çipler, araçlardaki birçok donanımın çalışması için önem arz ediyor. İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, “LED farlarda, araç koltuk ısıtmalarında, sunroofta, star stopta var. Bu özellikle birçok aracın aksamında bu çipler kullanılmakta” dedi.

2 yıldır devam eden Çip sorunu giderilemeyince otomobil üreticileri krize karşı çözüm yolları geliştirdi. Hayrettin Ertemel, “Şu anda birçok üretici firma, çip krizinden dolayı bazı aksesuarları üretmemek gibi bir pozisyon almış durumda” diye konuştu.

ABD VE AB ÜLKELERİ AZ ÇİPLE ARAÇ ÜRETİMİNE GEÇTİ

Uçan arabalar, otonom araçlar, teknolojik gelişmeler derken çip krizi otomobil dünyasındaki gelişmeleri geriye götürebilir. Zira yaşanan çip krizi sebebiyle yeni üretilecek araçlarda USB girişi, dijital ekran, navigasyon gibi birçok teknolojik özellik yer almayabilir. ABD ve AB ülkelerinde üretilen araçlarda çip krizi sebebiyle koltuk ısıtma, dokunmatik ekran, kablosuz şarj gibi birçok donanım çıkarılmış durumda.

Henüz Türkiye’de başlamayan daha az çiple üretim modeli, tüketici alışkanlıklarını da değiştireceğe benziyor. Hayrettin Ertemel, “Araçlardaki üst segment durumunu aşağıya çekecek gibi duruyor. Tabi burada tüketicinin buna alışması gerekiyor. Tahmin ediyoruz bu durum 2023 başına kadar devam edecek gibi gözüküyor” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir