Dolara Tansu Çiller tuzağı! Selcoin’den dolar alanlara ‘1994 krizi’ uyarısı… Dönüş acı olacak

Dolar ve gram altında yükseliş trendi devam ederken, 6 Haziran Pazartesi gününe baskılanma ile giren döviz ve altında Üstün Bono tezleri ağırlaşmaya başladı. Pekala dolara müdahale mi edilecek? Muhteşem Bono’nun piyasaya sonuçları ne olacak? Selcoin tüm bunları yeni yayınladığı görüntüsünde anlattı. Doların göreceği pik seviyeyi veren Selcoin, “Yatırımcılara tuzağa” düşmeyin ihtarında bulundu.

“SÜPER BONO SESLERİ ARTMAYA BAŞLADI”

“Piyasalarda Harika Bono sesleri gelmeye başladı. Pekala Harika Bono nedir? 1 doların 15 TL’ye ulaştığı 1970’lerden bu yana ülkede 50 yıldır hiçbir şeyin gelmediğini görüyoruz. Fakat bizim en değerli gereksinimimiz üretimdi. Bunu yapamadık. Elimizdekileri kaybettik. 50 yıldır kalkınamadığımızı gördük. Dolar/TL önemli tırmanışına devam ediyor. Haftalık kapanışlarla kıymetli bir direnç düzeyi konuşmuştuk. Şuan geldiğimiz noktada Harika Bono sesleri artmaya başladı. Enflasyona Endeksli Tahviller konuşuluyor. Bunlar aslında bilinmeyen şeyler değil. Esasen vardı. Hatta bankaların son vakitlere bunlara ağır ilgisi olduğunu görüyoruz. Bono ise kısa vadeli getiri sunuyor. Hazine’ye de büyük yükler sunacak. 2 yıl ya da 3 yıl paranız hiç kıpırdatmadan yüksek faizli bir bono vaat edilebilir. 3 yada 6 aylık periyotlarda faiz ödemeleri yapılabilir. Önümüzdeki devirlerde enflasyonun düşeceğini umut ederek devlet bugünün kaidelerinde yükse faiz ödemeyi göze alabilir. İnsan garantili durumları severler. Bu paketlerin kısa vadede güzel ancak uzun vadede güzel olmadığını düşünüyorum”

HARİKA BONO TANSU ÇİLLER PERİYODUNDA DENENDİ

“Şuan konuşulan durum vatandaş kanadında tuzak. Neden bu türlü düşünüyorum? Zira Dolar/TL önemli bir pik yapmadan bu türlü bir paketin açıklanmasını beklemiyorum. Pik yaptırım yukardan balyoz vurulacak ki paketin açıklanma vakti mantıklı olsun. Bu Harika Bono olayı Tansu Çiller devrinde de yapıldı. 1990’ların başında Tansu Çillerin düşük faiz siyaseti vardı. Bu devirde olduğu üzere. Bu durum 90 yıllarında önemli bir enflasyon durumu yaşattı. 1994 yılında ise dolarda yüzde 160’lık bir yükseliş yaşandı. Tıp ki bu bu devirde olduğu üzere. Faizler o periyot yüzde 70-80 civarında seyrediyordu. Tam bu noktada Çiller çıktı yüzde 400 getiri vaat eden Muhteşem Bono’yu piyasa sürdüklerini açıkladı. Piyasalar kısa vadede düzelmiş üzere göründü fakat istenilen şey gerçekleşmedi. Borçlar ve enflasyon daha da arttı. Ve 1994 yılı yüzde 125 enflasyonla tamamlandı. 1995 yılında ise erken seçime gidildi. Yani bu da daha evvel denenmiş bir yöntemdi”

“GRAM ALTIN İÇİN ÜSTÜN BONO’YU TEKİP EDİN”

“Gram altın mevcutta bulunduğu alanda 990 TL düzeyiydi. Bu bölgede 975 direnç düzeyiydi. Ve bu alan test edildi. Bu alanda bir kırılma gelmediği sürece gram altında düşüş senaryosu olmayacak. Gram altın 1000 TL’yi izlemeye devam ediyor. Altının düşmesi için Üstün Bono’yu takip etmek gerekiyor. “

“PİK OLURSA ENFLASYONA ACISI BERBAT OLACAK”

“Dolar/TL’de 16.45 düzeyi değerli alan. Bir gevşeme hareketi Cuma günü denendi. Bu alan belirleyici. Ufak bir sıçrayışta pik alanına gidecek. 17 TL’ye gidecek. 14’ü geçmesiyle 21 TL’ye çıkması öngörüm. Düşürüldüğünde 16’ya düşer yeniden. 15,50 düzeyleri ise dayanak düzeyi olacak. Bu da kısa periyodik olacak. Bono durumunda en fazla piyasalarda bir düşüş olur tekrar dolar başını tekrar kaldırır. Pik olursa enflasyona dönüşü acı olacak.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*