DSÖ açıkladı: Afrika’da hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklar yüzde 63 arttı

DSÖ’den yapılan açıklamada, Afrika’nın maymun çiçeği, ebola ve Lassa ateşi üzere hayvanlardan insanlara bulaşan “zoonotik” hastalıklardan kaynaklanan artan bir tehditle karşı karşıya olduğu belirtildi.

Zoonotik salgınların kıtadaki sayısında son on yılda 2001’den 2011’e kıyasla yüzde 63’lük bir artış olduğu kaydedildi.

Açıklamada, 2001 ve 2022 ortasında DSÖ, Afrika kıtasında 1843 doğrulanmış “halk sağlığı” olayının kaydedildiği belirtilerek, bu olayların yüzde 30’u zoonotik hastalıklar olarak bilinen hayvanlar tarafından insanlara bulaşan hastalıklar olduğu söz edildi.

DSÖ Afrika Yöneticisi Dr. Matshidiso Moeti, zayıf ulaşım altyapısının bir vakitler kıtada kitlesel zoonotik enfeksiyonlarının yayılımını sınırladığını belirtti.

Moeti, gelişmiş ulaşım temaslarının kentlerdeki zoonotik patojen tehdidini artırdığını, bu nedenle Afrika’nın “yeni bulaşıcı hastalıklar için sıcak nokta” olabileceği ihtarında bulundu.

Kıtada farklı uzmanlıklara sahip araştırmacılara zoonotik hastalıkların kökünü kazımak için yakın iş birliği yapma davetinde bulunan Moeti, “Yalnızca disiplinler ortasındaki duvarları yıktığımızda, cevabın tüm istikametlerini ele alabiliriz.” tabirini kullandı.

Bilim insanları, bilhassa artan insan nüfusu, avlanma yahut habitat kaybı yoluyla yabanî cinslerle daha yakın temasa girildiğini, hayvanlardan kaynaklanan hastalık riskinin arttığını tabir ediyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*