Dünyada da ilgi görüyor, Siirt’te yetiştirilmeye başlandı

Gübre, ilaçlama ve sulama üzere muhtaçlık duyulmayan lavanta bitkisi, ülke ve dünya genelinde büyük ilgi gören bitkiler ortasında yer alıyor.

Bölgede eser çeşitliğini artırmak, bölgeye ekonomik kıymet sağlayan yeni bir yatırım alanı oluşturmak gayesi ile lavanta ekimi yapan çiftçileri yerinde görmek ve incelemek için bölgeye geldiklerini belirten Siirt Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Ergün Demirhan, tarım projelerinin uzun vadede katma kıymeti yüksek alternatif tarım eserlerinin yetiştirilmesiyle gelir artışına, üretim sonrası endüstriyel yapılanmanın gelişmesine ve ilçenin hem ziraî hem ekonomik seviyede kalkınmasını hedeflediklerini söyledi. Çiftçilerin alternatif eser yetiştiriciliğine yönelmesini desteklediklerini belirten Demirhan, “Son periyotlarda ülke ve dünya genelinde büyük ilgi gören eserlerden bir tanesi lavanta. Lavanta bitkisi gerek sıhhat alanında gerek kozmetik alanda gerekse tıbbı aromatik eserlerin kullanıldığı çabucak hemen her alanda kullanılmakta ve hem endüstriyel hem de sıhhat ve besin tüketim hedefli büyük ilgi görmektedir. Biz ziraî çeşitliliği artırarak ilimiz iktisadına ve hasebiyle ülkemiz iktisadına katma bedel sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Son yıllarda yaşanan kaidelere bağlı olarak lavanta ekimine yöneldiklerini belirten üreticilerden Nurettin Polat, lavanta bitkisinin rastgele bir masrafı olmadan ekim yaptıklarını ve eserde yüksek randıman beklediklerini lisana getirdi.

Polat, “Geçen sene Tarım Vilayet Müdürlüğü ile GAP Kalkınma Yönetimi ile birlikte lavanta ekimini yaptık. Bu sene yeterli bir randıman bekliyoruz. Yalnızca dileğimiz budur çiftçi arkadaşlarla bunu çoğaltıp yerine tesisi kurup bunun yağını çıkarıp pazarlamasını yapmaktır. Lavantanın ilaç endüstrisinde de kullanmasından ötürü hem bizim hem de ülkemiz için bir gelir kaynağı sağlanmaktadır. Dileğimiz bunun daha da çoğaltılması ve bunu yerinde değerlendirip pazarlaması yapılmasıdır. Dileğim çiftçi arkadaşların bunu ekmesi ve bölgede yaygınlaştırmaktır. Lavanta randıman istemeyen bir eserdir. Bir sene ektin mi 25 yıla kadar ekmeye gerek yoktur. Tüm çiftçi arkadaşlara öneriyorum” biçiminde konuştu.

KAYNAK: İHA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*