Ekonomik tablo, G7’nin ortak cevap yeteneğini sınıyor

Küresel iktisatta aksaklıklara yol açan koronavirüs salgını ve sonrasında yaşanan Rusya-Ukrayna savaşı, yükselen enflasyon, güç krizi ve sakinlik tehdidini ortaya çıkardı.

G7 başkanları, Almanya Başbakanı Olaf Scholz başkanlığında pazar günü düzenlenecek üç günlük dorukta bir ortaya gelecek.

G7 ülkelerini bekleyen güçlü süreç

Zirvenin gündemindeki hususları, Rusya ile Ukrayna ortasında yaşanan savaş, iklim değişikliği ve dijitalleşme adımlarının oluşturması bekleniyor.

Financial Times’ın haberine nazaran, bu türlü bir şiddetli periyotta, dünyanın en varlıklı ekonomileri olarak bilinen G7 ülkelerinin ortak hareket etme kapasitesi test ediliyor.

Dünyanın karşılaştığı zorluklar

Haberde, “ABD, İngiltere, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada başkanlarının de katılacağı toplantı, dünyanın dört bir yanındaki ekonomistlerin büyüme varsayımlarını düşürmeleri ve enflasyon iddialarını revize etmelerinini akabinde gerçekleşiyor.

Enerji ve besin fiyatları, Rusya’nın şubat ayında Ukrayna’yı işgalinden bu yana yükseldi. Bu ay merkez bankaları, piyasaların beklediğinden daha büyük marjlarla faiz artırdı.” denildi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*