Eskişehir Odunpazarı İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nden skandal yazı: Öğretmenin etek uzunluğuna karıştılar

Eskişehir Odunpazarı İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü okullara kıyafet yönetmeliğine ait yazı gönderdi.

BirGün’den Mustafa Kömüş’ün haberine nazaran, İlçe Ulusal Eğitim Müdürü imzasıyla gönderilen yazıda “8/5105 sayılı Bakanlar Şurası Kararı ile yürürlüğe konulan Kamu Kurum Kuruluşları’nda Çalışan İşçinin Kılık ve Kıyafet yönetmeliğine dair ilgi yazı ve eki yazımız ekinde gönderilmiştir. Tüm çalışanlarınıza duyurulması konusunda; Bilgilerinizi rica ederim” denildi.

Gönderilen yazının ekinde bayanlarla ilgili şu tabirler kullanıldı:

“Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz yahut elbise ile strech, kot ve gibisi pantolonlar giyilmez. Etek uzunluğu dizden üst ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi (sandalet) ayakkabı giyilmez.”

Erkeklerle ilgili ise ekte şu sözler yer aldı:

“Elbiseler pak, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, pak ve boyalı giyilir. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve olağan duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak halde uzatılabilir, pak bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık doğal olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak uzunluğunu geçemez. Üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek biçimde balıkçı yaka yahut gibisi süveterler giyilmez. Hizmet gereğine uygun olarak verilmişse tek tip elbise giyilir. Bina içinde gömleksiz, kravatsız ve çorapsız dolaşılmaz.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*