Galataport İstanbul nerede? Galataport nedir, ne zaman yapıldı? İşte Galataport İstanbul ile ilgili bilgiler..

Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olarak bilinen Galataport Projesi, faaliyete geçti ve Galataport İstanbul’a ilk turist gemisi yanaştı. Karaköy’ün 200 yıldır kullanıma kapalı bulunan limanlarını yeniden canlandırılarak ve İstanbul ekonomisine milyarlarca lira para kazandıracak olan Galataport İstanbul ile ilgili bilgiler merak ediliyor.

GALATAPORT NEDİR?

Galataport İstanbul, Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar sahil şeridine hayat verecek olan dünya çapında bir proje. Galataport İstanbul’un yeni kruvaziyer terminali ve gümrük alanı ise dünyada ilk kez uygulanacak bir proje olacak. En yeni teknolojilerle donatılmış ve mevcut halinin 4 katı büyüklüğündeki terminalin 29.000 metrekaresi zemin altında yer alacak. Her yıl 25 milyon ziyaretçi, yaklaşık 7 milyon turist ve 1,5 milyon gemi yolcusu beklenen liman; aynı anda 3 yolcu gemisi ve günde yaklaşık 15.000 yolcu ağırlama kapasitesine sahip olacak.

6156e7ea70380e12ac9db1fe

GALATAPORT İSTANBUL NEREDE?

Galataport İstanbul İstanbul Karaköy Vapur İskelesi ile Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne ait bina arasındaki sahil şeridinde yer alan bir destinasyon projesidir. Galataport İstanbul, liman terminali, özel restoran zincirleri, kafeleri, dünyaca ünlü markaları ve ofis alanlarıyla yerli- yabancı turistler ve İstanbullular için yepyeni bir yaşam alanı sunacak.

6156e81a70380e12ac9db200

GALATAPORT KİMİN, SAHİBİ KİM?

İstanbul’un çehresini değiştirecek projelerden biri olan Galataport Doğuş Holding ile Bilgili Holding’in ortak projesidir. Özelleştirme İdaresi tarafından, 16 Mayıs 2013’te gerçekleştirilen Salıpazarı Limanı İhalesi’ni 702 milyon USD teklifle kazanan Doğuş Grubu, 2014 yılının ocak ayında Bilgili Holding’e bağlı BLG Capital ile ortaklık gerçekleştirdi. Bu ortaklıkla alanın geliştirme ve işletmesinden sorumlu Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. kuruldu. Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş. ile yapılan devir sözleşmesini takiben, 2014 yılının Şubat ayında liman sahası bu şirket tarafından devralındı ve faaliyetlere başlandı. 14 Şubat 2018 tarihi itibariyle şirketin unvanı Galataport İstanbul Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. olarak değiştirildi.

6156e79970380e12ac9db1fa

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir