Hekimler, misyonu başında öldürülen Ekrem Karakaya için Trabzon’da iş bıraktı

Konya Kent Hastanesi’nde vazifeli kardiyoloji tabibi Ekrem Karakaya’nın dün silahla öldürülmesi üzerine Trabzon’da da tabipler bugün iş bıraktı. Sağlıkçılar Trabzon Yasal Devlet Hastanesi Numune Yerleşkesinde basın açıklaması yaptı.

“SİYASİ İKTİDARI TEKRAREN UYARDIK”

Trabzon Tabip Odası Lideri Yaşar Kibar İtimat şunları söyledi:

“Biz sıhhat, emek ve meslek örgütleri olarak bu şiddet sarmalının genişlemesi karşısında siyasi iktidarı tekraren uyardık. Sıhhatte şiddetin münferit bir olgu olmadığını, bunun toplumsal ve politik bir sorun olduğunu, münasebetleriyle birlikte tekrar tekrar tabir ettik. Sıhhat kurumlarında meydana gelen silahlı taarruzların artışı nedeniyle bu mevzuda tedbirler alınmasını ve 6136 sayılı Maddede değişiklik yapılmasına ait yasa teklifleri önerdik. Fakat tüm ikazlarımız görmezden gelindi, şuurlu bir yaklaşımla şiddetin kaynağı toplumsal bağlamından koparılarak somut bireylere indirgendi.”

“BEYAZ KOD DATALARI PAYLAŞILMIYOR”

Güven, şöyle devam etti:

“Sorumluların bu durumunu ortada bir kınamak dışında bir adım atmadı. Kınamanın bir işe yaramadığı ve sıhhatte şiddet olgusunun çığırından çıktığının bakanlık da farkında olacak ki; sıhhatte şiddet istatistiklerinin yer aldığı ‘Beyaz Kod’ bilgileri tüm ısrarlarımıza ve bahse dair dava açmamıza karşın toplumla paylaşılmamaktadır. Sorumluların bu yaklaşımı bugün yine bir cinayetle sonuçlandı. Ülkede artan şiddet iklimi, bizlerin yalnızca çalışma şartlarını bozmakla kalmamış, can güvenliğimizi de ortadan kaldırmıştır. Her manasıyla tıkanan sıhhat sisteminin tüm sorumluluğu tabiplerin ve sıhhat işçilerinin omuzlarına yıkılmakta, bu durum bizleri maksat haline getirmekte, sıhhat alanında yürütülen siyasetler bizlere, şiddet, vefat, çaresizlik ve ümitsizlik olarak geri dönmektedir.”

Konuşmaların akabinde hekimler üzerinde “Başımız Sağolsun” yazan siyah çelenkle birlikte Trabzon Sıhhat Vilayet Müdürlüğü’ne yürüdü ve çelenk bıraktı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*