Hırvatistan Cumhurbaşkanı Milanovic’in Srebrenitsa soykırımını inkar ettiği öne sürüldü

Sırbistan merkezli bir haber portalı, Milanovic’in Ljubljana’da basına kapalı gerçekleşen yemekte Bosna Hersek’te 1995’te yaşanan Srebrenitsa soykırımını inkar ederek, “Birçok soykırım oldu lakin Srebrenitsa’daki soykırım değildi” tabirlerini kullandığını savundu.

Milanovic’in ofisinden yapılan açıklamada, argümanların “yalan” olduğu tabir edildi. Yemekte bulunan Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Kurulu Lideri Sefik Dzaferovic’in ofisi ise tezleri doğrulayan bir açıklama yaptı.

Dzaferovic’in ofisinden yapılan açıklamada, basına kapalı gerçekleşen bir toplantına ne konuşulduğunun anlatılmasının olağan olmadığına işaret edilerek, “Avrupa Birliği (AB) üyesi bir ülke önderinin milletlerarası mahkeme kararını sorgulaması da olağan değil. Milanovic’in Srebrenitsa soykırımına soru işaretiyle yaklaştığı doğrudur lakin açıklamasına sert bir yanıt almıştır.” sözlerine yer verildi.

Yaşananlar üzerine Bosna Hersek Dışişleri Bakanlığı, Hırvatistan’ı kınayan bir yazı paylaşarak, “Eski Yugoslavya Memleketler arası Ceza Mahkemesi tarafından Srebrenitsa’da yaşananlar soykırım olarak tanımlandı. Hırvatistan’ın da bu karara hürmet duymasını bekliyoruz.” açıklaması yaptı.

Milanovic’in açıklamasına reaksiyon yağdı

Milanovic’in Srebrenitsa soykırımını inkar eden açıklaması üzerine Srebrenitsa Anneleri Derneği, Milanovic’in artık 11 Temmuz’da gerçekleştirilen anma merasimlerine gelmesini istemediklerini söyledi.

Bosna Hersek İslam Birliği de soykırım inkarının AB üyesi bir ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından yapıldığını vurgulayarak, Milanovic’in açıklamalarını kınadı.

Srebrenitsa soykırımı

Bosna Hersek’teki savaş sırasında, Birleşmiş Milletler’in (BM) inançlı bölge ilan ettiği Srebrenitsa, 11 Temmuz 1995’te Ratko Miladiç’e bağlı Sırp birlikleri tarafından işgal edildi. İşgal üzerine BM bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, Sırplar’a teslim edildi.

Otobüs ve kamyonlara bindirilen Boşnaklar’dan 8 bin 372’si götürüldükleri ormanlık alanlarda, fabrikalarda, depolarda hunharca katledildi. Katledilenlerin cenazeleri, ülkedeki çeşitli toplu mezarlara gömüldü.

Soykırımda katledilenlerin bir kısmının cesedine ise bugüne kadar hala ulaşılamadı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*