İç çizgi uçak biletlerinde yeni tavan fiyat belirli oldu

Yeniden belirlenen tavan fiyat uygulamasına nazaran iç çizgilerde iktisat sınıfında tek istikamette, en yüksek bilet fiyatı bin 150 lira oldu.

Havayolu şirketleri, yakıta gelen artırım ve maliyetlerdeki öbür artışlar nedeniyle iç çizgi bilet fiyatlarında tavan fiyatın artırılmasını talep ediyordu. Tavan fiyatında son yapılan artışla birlikte 2022 yılında toplamda beşinci defa iç çizgi biletlerine yansıtıldı.

Tavan fiyatında sene başında 599 lira olarak belirlenen en yüksek bilet fiyatı, kademe kademe yükseltilirken; son olarak haziran ayında 999 liraya kadar çıktı. Yeni belirlenen tavan fiyatıyla havayolları, bugünden itibaren yurt içi uçuşlarda iktisat sınıfı tek istikamet, en yüksek bilet fiyatını bin 150 lira olarak satışa sunmaya başladı.

TAVAN FİYAT UYGULAMASI BİRİNCİ OLARAK 2013’TE BAŞLADI

Yeni tavan fiyatıyla iç sınır uçuşu yapacak yolcular ‘business sınıfı’ hariç bayram ve tatil devri de dahil iktisat sınıfında artık bin 449 liradan fazla bilet fiyatı ödemeyecek. İç sınır bilet fiyatlarının tatilde ve bayram periyodunda çok artışını engellemek için 9 yıl evvel tavan bilet fiyatı uygulaması, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın teşebbüsüyle başlatılmıştı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından birinci olarak 2013 yılında iç çizgilerde tek istikamette tavan fiyat 299 lira olarak belirlenmişti. Tavan fiyatı 2021 yılı sonunda ise 499 liraydı. İç sınır business sınıfında ve dış çizgi bilet fiyatlarında ise tavan fiyat uygulaması bulunmuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*