İngiliz gazetesinin “Gizemli sermaye” iddiasına Bakan Nebati’den jet yanıt! İngilizce paylaşım yaptı

İngiliz Financial Times ” Türkiye‘yi kim dolduruyor?” (Who’s stuffing Turkey) başlıklı bir haber yayımladı. Haberde cari açık verisindeki, 24.4 milyar dolarlık net hata ve noksan kalemine dikkat çekildi.

Kaynağı belirlenemeyen bu para girişinin ‘banka hesabını açıp düşündüğünden fazla paran olmasının verdiği zevke’ benzetilen analizde, “TCMB’nin son verileri temmuzda cari açığın arttığını ve yıl genelinde 36.7 milyar dolara ulaştı. Son 10 yılda küresel yatırımcılar Türkiye‘den büyük bir kaçışa imza attı” denildi. Yabancı yatırımcının elindeki hisse senedi ve tahvilin 2013’e göre çok düşük kaldığı vurgulandı.

REZERVLERDEKİ ARTIŞA DİKKAT ÇEKİLDİ

Haberde ayrıca, Türkiye‘nin son dönemdeki ekonomik verilerine ve sermaye akışına değinildi. Haberde, Türkiye‘nin rezervlerindeki artışına işaret edilerek, bu tutarın sadece turizm gelirleriyle sağlanamayacağı iddiasında bulunuldu.

NEBATİ’DEN İNGİLİZCE YANIT

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Twitter hesabından, söz konusu gazetenin Türkiye ekonomisi ile ilgili iddialarını içeren habere yönelik paylaşımda bulundu. Haberi alıntılayan ve İngilizce olarak yanıt veren Nebati, “Türkiye Ekonomi Modeli: Yatırım, üretim, istihdam, ihracat, büyüme.” ifadesini kullandı.

Kaynak: AA / Sevgi Ceren Gökkoyun – Ekonomi

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*