İran ikinci sefer telaffuz değiştirdi: Türkiye’nin operasyonuna karşıyız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Madrid’deki NATO Önderler Tepesi’nde Türk gazetecilerle yaptığı toplantıda; Suriye’ye yönelik yeni harekatın ne vakit başlayacağı sorusuna, “Hiç telaşa gerek yok. Aceleye gerek yok. Biz esasen şu an o bölgede çalışıyoruz. Malum, bir taraftan Irak’ın kuzeyindeki çalışmalarımız, bir taraftan yeniden tıpkı halde Suriye’nin kuzeyinde, Afrin’de çalışmalarımız var. Her vakit dediğim üzere; bir gece apansızın gelebiliriz” cevabını vermişti.

3 FARKLI TARİH 3 FARKLI AÇIKLAMA: İRAN DAİMA TELAFFUZ DEĞİŞTİRİYOR

İran Dışişleri Bakanlığı, 30 Mayıs’ta Türkiye’nin Suriye’ye düzenleyeceği mümkün operasyon hakkında, bu harekatı desteklemeyeklerini belirterek; bu durumun bölgede istikrarsızlığa yol açacağını ve Suriye’nın toprak bütünlüğüne alışılmamış olduğunu belirtmişti.

27 Haziran’da Türkiye’ye gelen ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşen İran Dışişleri Bakanı Hossein Amir-Abdollahian ise, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik muhtemel harekatı için daha ölçülü bir sinyal vererek; “Türkiye’nin güvenlik tasalarını çok güzel anlıyoruz. Ve bu durum tahminen özel bir operasyon gerektirebilir. Türkiye’nin güvenlik telaşları kalıcı olarak ele alınmalıdır” demişti.

Bugün itibariyle (2 Temmuz) Tahran idaresi bir defa daha telaffuz değiştirdi. Suriye’nin başşehri Şam’a giden ve Beşar Esad ile görüşen Hossein Amir-Abdollahian, burada İran haber ajansı IRNA’ya yaptığı açıklamada; Ankara’daki telaffuzlarının tersine şu tabirleri kullandı:

“Suriye milleti ve hükümeti toprak bütünlüğünü savunmada güçlü bir formda çalışıyor. Ziyaretimin maksadı bölgede Suriye ve Türkiye ortasında barış ve güvenliği tesis etmek. Türkiye’nin güvenlik mevzularındaki telaşlarını anlıyoruz fakat rastgele bir açıklamayla yapılan her türlü askeri aksiyona de karşıyız. İran, Türkiye ve Suriye ortasındaki yanlış anlaşılmayı diyalog yoluyla çözmeye çalışıyor.”

KAYNAK: HABER7

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*