İran, Irak ile olan kara hudutlarını tekrar açtı

Irak’ta Sadr Kümesi başkanı Mukteda Sadr’ın siyaseti bırakma kararının akabinde ülkede başlayan protestolar nedeniyle İran, Irak ile olan kara sonlarının bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını duyurmuştu.

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi yaptığı açıklamada, Irak’ın başşehri Bağdat’ta iki gündür devam eden şovlar nedeniyle kapalı olan İran-Irak hudut kapılarının tekrar açıldığını duyurdu.

“Rahat bir halde ziyaretlerini gerçekleştirebilirler”

Yaklaşan Erbainmerasimleri nedeniyle Kerbela’ya gidecek olan İranlıların kaygı duymamaları gerektiğini belirten Vahidi, Irak’ta meydana gelen siyasi kriz yetkililerin soğukkanlılığı sayesinde ortadan kalktı. Erbain ziyaretçilerimiz rahat bir halde ziyaretlerini gerçekleşebilirler. dedi.

Irak’a olan uçuşlar tekrar başladı

Vahidi, şovlar nedeniyle Tahran İmam Humeyni Havaalanı’ndan Bağdat’a durdurulan uçuşların ise tekrar başladığını açıkladı.

Irak’ın başşehri Bağdat’ta başlayan şovlar nedeniyle İran idaresi, Irak ile olan hudut kapıları olan Mehran, Khosravi ve Shalamcheh hudut kapılarını kapatma kararı almış, Tahran İmam Humeyni Havaalanı’ndan Bağdat’a gerçekleşecek olan uçuşları da askıya almıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*