Kamu arazilerini satmaya kalkan çeteye operasyon

Ankara’da, sahte tapu belgeleriyle kamu arazilerini satmaya çalışarak 5 kişiden 25 milyon lira aldığı belirlenen 4 şüpheli yakalandı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şubesi, kamu arazisi satma vaadiyle dolandırıcılık yapanları takibe aldı. Üç ay süren teknik ve fiziki takip sonucunda 4 şüpheli yakalandı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüphelilerden 2’si “Nitelikli dolandırıcılık” ve “Resmi belgede sahtecilik” suçlarından tutuklandı, diğer iki şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Şüphelilerin ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda çok sayıda sahte
Evrak ele geçirildi.

Kamu arazisi satma vaadinde bulunan şüphelilerin, mağdurları “kamu taşıtı” tanıtım kartlı araçlarla arazilere götürdüğü belirlendi.

Vatandaşlara “Tapu Müdürlüğü” başlığıyla işlemlerin başlatıldığı yönünde mesaj gönderen ve satışa yönelik talep edilen kaporayı mağdurların güvenini kazanmak için defterdarlık hesabına yatırılmasını sağlayan şüphelilerin, anlaşma sağlandıktan sonra paranın kalan bölümünü elden teslim aldıkları tespit edildi.

Şüphelilerin, karşılığında sahte tapu belgelerini mağdurlara verdikleri, bu yöntemle 5 kişiyi 25 milyon lira dolandırdıkları belirlendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir