Kapıkule’de pestisit incelemesi

Türkiye’de yaşanan ekonomik kahırlar sonrası Türk Lirası’ndaki bedel kaybıyla birlikte Bulgaristan’dan Edirne’ye besin alışverişi akını Avrupa Birliği içinde krize yol açtı. Türkiye’den gelen eserlerde yüksek oranda pestisit bulunduğu istikametindeki şikayetlerin akabinde Avrupa Komisyonu’ndan uzmanlar, Kapıkule hududundaki incelemelerde bulundu.

KAPIKULE’DE AB STANDARTLARI İNCELEMESİ

Avrupa Kurulu’ndan uzmanlar, evvelki gün Türkiye-Bulgaristan hududundaki besin ve mal geçişiyle ilgili incelemelerde bulunmak üzere bölgeye geldi. Sözcü’nün EURACTIV sitesinden aktardığına nazaran, AB uzmanları Kapıkule Hudut Kapısı’nda Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yapan meyve-sebzelerin ve öteki besin eserlerinin Avrupa standartlarına uygun olup olmadığını inceledi.

Bulgaristan vatandaşları, son periyotta TL’de yaşanan kıymet kaybı ve dövizdeki leva kurunun artmasıyla alışveriş için Edirne’ye akın ediyor. Bulgarlar, Edirne’de peynirden sebze-meyveye tüm muhtaçlıklarını karşılayıp bavullarını doldurarak ülkelerine geri dönüyor.

İSPANYALI ÜRETİCİLER ŞİKAYETTE BULUNDU

AB uzmanları, Türkiye’den gelen eserlerin Bulgaristan üzerinden tüm birlik ülkelerine yayıldığını, bu nedenle Türkiye-Bulgaristan hududundaki besin denetimlerinin AB’nin tamamı için değerli olduğunu belirtti.

EUROACTIV, Bulgaristan’da Türkiye’den gönderilen eserlerde yapılan tahlillerde yüksek oranda pestisit bulunduğunu aktardı. Habere nazaran AB ülkelerindeki birçok tarım üreticisi de, Türkiye’den gelen eserlerde AB’de onaylanmamış ilaç ve pestisit olduğu konusunda Avrupa Kurulu’na şikayetlerde bulundu. İspanya’da La Uniò isimli bir tarım üreticileri birliği, Türkiye’den ithal edilen eserlerin daha sıkı denetlenmesini talep etti.

AB’NİN BU YIL REDDETTİĞİ MEYVE-SEBZENİN YÜZDE 60’I TÜRKİYE’DEN

Avrupa Süratli Besin ve Yem Alarm Sistemi’nin (RASFF) bu yılın birinci çeyreğindeki bilgilerine nazaran, AB’de besin güvenliği gerekçesiyle reddedilen meyve-sebzenin yüzde 60’ı Türkiye’dendi.

Bulgaristan Tarım Bakan Yardımcısı İvan Hristanov, Kapıkule sonunun ABD-Meksika hududundan sonra dünyanın en değerli ikinci hududu olduğunu belirterek AB yetkililerinin hudutla ilgili Bulgaristan’ı sık sık uyardığını söz etti.

Öte yandan Türkiye’den gelen ucuz sebze-meyvelerin Bulgar çiftçiler için de önemli bir sorun haline geldiği belirtiliyor. Bulgar yetkililere nazaran Türkiye’den ithalat nedeniyle Bulgaristan’ın son 10 yıldaki kaybı 500 milyon euro’yu buluyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*