Kasaplar Odası Lideri’nden yeni açıklama: Manavlar, çiçekçiler odasına bağlı olanlar da var

Türkiye Kasaplar Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, petshopların Kasaplar Odası’na bağlanmasının yanlış anlaşıldığını söyledi. Yardımcı, tüm petshopların değil odalaşamayanların kasaplar odası çatısı altında toplandığını belirtti. Tartışmalar üzerine açıklama yapan İstanbul Veteriner Tabipler Odası Lideri Prof. Dr. Murat Arslan, “Kendilerinden aldığım bilgilere nazaran, kurumsal olarak farklı odalara dağıtım yapılacak. ‘Ticari açıdan bu uygun görülmüş’ deniliyor fakat daha evvel de çiçekçiler alt kümesine üyelerdi” dedi. Profesyonel Evcil Hayvan Ticareti ile Uğraşanlar Derneği Lideri Misak Kehyeoğlu ise Ankara’da 200 petshop sahibinin Manavlar Odası’na üye olduğunu söyledi.

‘PETSHOPLARIN KASAPLAR ODASINA BAĞLANMASI YANLIŞ ANLAŞILDI’

 Petshopların kasaplar odalarına bağlanmasıyla ilgili açıklama yapan Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Esnaf ve Sanatkarları Federasyonu Lideri Osman Yardımcı, yanlış anlaşıldıklarını söyledi. Petshopların odalaşmadığı kentlerde canlı hayvan satanların Kasaplar Odası’na, yem satanların ise Fırıncılar Odası’na kaydedildiğini, düzenlemenin ise yeni olmadığını kaydeden Yardımcı, “1 yıl evvel yapılan bir düzenleme. Büsbütün esnafı korumak için yapılmış bir çalışma lakin görüyorum ki yanlış anlaşılmışız. Petshoplardan canlı hayvan satanlar şayet odalaşamadıysa karma oda olarak Kasaplar Odası içinde yer alıyor. Yem satanlar ise Fırıncılar Odası’nın çatısı altında toplanıyor. Antalya’daki petshopların tamamında veteriner var. Nizamlı ve sağlıklı biçimde hayvan satışı yapılıyordu. Bence petshoplarda canlı hayvan satışı yapılmadır” diye konuştu.

“RUHSAT VE DENETLEME İÇİN RASTGELE BİR DEĞİŞİKLİK YOK”

İstanbul Veteriner Tabipler Odası Lideri Prof. Dr. Murat Arslan ise kararla ilgili detayları anlattı. 

Arslan, “Aslında bütün meslek ünitelerinin alt kümeleri var. Bunlar içerisinde kendi çalışma alanlarına nazaran yakın olan meslekler oraya üye olurlar. Burada da Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği’nin kendi iç düzenlemesi bu. Burada tam olarak kelam konusu olan, Türkiye Kasaplar, Besiciler, Et ve Et Eserleri Sanatkarları Birliği’nin alt ünitesi. Daha öncesinde Petshoplar farklı kümelere üye olabiliyorlardı. Mesela bundan evvel çiçekçiler alt kümesine üyelerdi, artık de bir kısmını Kasaplar Odası’na bağlamışlar. Lakin yalnızca Kasaplar Odası değil. Kulağa çok uygun gelmiyor ancak yeniden de hayvan sıhhati ile ilgili değerli eserler satılıyor burada. O yüzden daha uygun alt kümelere üye yapılabilir. İşleyişinde, ruhsatlanmasında, denetlenmesinde rastgele bir değişiklik olmayacak. Tekrar Tarım Bakanlığı’na bağlı vilayet ve ilçe müdürlükleri tarafından çalışma müsaadesi verilecek. Kontroller tekrar tıpkı halde yapılacak. Ayrıyeten Veteriner hekimlik hizmeti varsa yeniden Veteriner Tabipler Odalarına bağlı Veteriner tabipler tarafından bu kontroller yapılacak. Süreç açısından rastgele bir değişiklik yok. Bu yeni bir karar, Kasaplar Odası buna yeni dahil edildi. Kendilerinden aldığım bilgilere nazaran, kurumsal olarak farklı odalara dağıtım yapılacak. ‘Ticari açıdan bu uygun görülmüş’ deniliyor lakin daha evvel de çiçekçiler alt kümesine üyelerdi. O vakit da bütün canlılar çiçek miydi? Anlamsız bir şey. Veterinerler Odası açısından rastgele bir değişiklik yok. Tekrar varsa bizim alanımıza giren çalışmalarda vazifemizi yapacağız” diye konuştu.

“MANAVLAR ODASI’NA 200 PETSHOP SAHİBİ ÜYE”

Profesyonel Evcil Hayvan Ticareti İle Uğraşanlar Derneği Lideri Misak Kehyeoğlu ise evvelden beri petshop sahiplerinin farklı odalara üye olduğunu belirterek, “Mevzuatta bu türlü bir yetki yok. Ben yasal haklarım gizli kalmak kaydıyla karşılık veriyorum. Evvelden beri bizim bütün arkadaşlarımız bütün odalara yayılmış durumda. Odamız olmadığı için Manavlar Odası, Kasaplar Odası’na üye oldular. Bütün odalarda bizim üyelerimiz var. Ankara’da Manavlar Odası Lideri Atilla Süslü’ye üye olan 200 tane petshop sahibi var. Kasaplar Odası’nın özelliği ne, şayet mevzuatta varsa bize bildirsinler” dedi. 

“BİZ BESLİYORUZ, ONLAR KESİYOR”

Petshop sahibi Ufuk Yardım ise “Dernek liderimiz Misak beyefendi ile görüştük, bu türlü bir şeyin olmadığını söyledi. Bu durum çok mantıksız ve komik olur. Biz canlı satıyoruz, onlar meyyit satıyor. Biz besliyoruz, onlar kesiyorlar, onlar yiyorlar biz yediriyoruz. Bağlansa bir şey olur mu? Bağlanmasa daha uygun olur tabi” dedi. 

“İŞİMİZE DEVAM EDECEĞİZ”

Petshop sahibi Nihat Demir ide “Kasaplar Odası’na bağlanması için bir sebep yok. Biz aslında Veterinerler Odası’na bağlıyız. Fakat nereye bağlı olursa olsun biz işimize devam edeceğiz” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*