Kays Said: Anayasa’da İslam hukukunun maksatlarını gerçekleştirmek için çalışıyoruz

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkesinin gündemine ait değerlendirmelerde bulundu.

Kays Said, İslam’ın beşerle ilgili olduğunu, devletin ise İslam dininin hedeflerini gerçekleştirmek için çalıştığını söyleyerek, “Yeni Anayasa’da İslam hukukunun gayelerini gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Anayasa’da dini İslam olan bir devletten değil, dini İslam olan bir ümmetten bahsediyoruz” dedi.

Said, yeni Anayasa’da öne çıkan özelliğin devletin birliği olduğunu kaydederek, 2014’te hazırlanan Anayasa’nın bunu sağlayamadığını savundu.

Said ayrıyeten, demokrasinin gerçekleşmesindeki en kıymetli ögenin güçler ortasında bir istikrar oluşturmak ve ayrıyeten Tunusluların iktisadi ve toplumsal taleplerine karşılık verilmesi olduğunu lisana getirdi.

YENİ ANAYASA TARTIŞMASI

Tunus’ta Anayasa taslağını oluşturmakla görevlendirilen Ulusal İstişare Komitesi Lideri Anayasa Hukuku Profesörü Sadık Beliyd, bu ay başında yeni Anayasa’da “Devletin dini İslam’dır” unsurunun yer almayacağı istikametinde açıklamalarda bulunmuştu.

Buna reaksiyon gösteren Nahda Hareketi, Arap ve İslam kimliğinin devletin temelinde yer aldığının altını çizerek, planlanan Anayasa değişikliklerini “halkın değişmez bedellerini yıkma girişimi” olarak nitelendirmişti.

Ulusal İstişare Komitesi, hazırladıkları Anayasa taslağını dün Cumhurbaşkanı Said’e sunmuştu.

Tunus Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Said’e teslim edilen taslağın sonuncu olmadığı, birtakım kısımlarının tekrar gözden geçirileceği tabir edilmişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*