Kurbağa ve yılan üzere iki istilacı çeşit, dünyayı 16.3 milyar dolar ziyana uğrattı

Uluslararası bilim insanlarından oluşan bir takım, tahlil çalışmasıyla haşerelerin yarattığı ekonomik ziyanı inceledi. Bilim insanları dün yayınladıkları bilimsel çalışmada, yalnızca Amerikan kurbağası ve kahverengi ağaç yılanının 34 yılda 16.3 milyar dolar global hasara neden olduğunu ortaya koydu.

Çek Cumhuriyeti, Fransa, İrlanda, Kanada ve Almanya’da bilim insanları Scientific Reports yayın organında yayımladıkları tahlil çalışmasında, Amerikan kurbağası ve kahverengi ağaç yılanının 1986’dan 2020’ye kadarki vakit diliminde 16.3 milyar dolar global hasara neden olduğu ortaya koydu. İki cinsin yarattığı bu maliyet, yüzde 63 ile Okyanusya ve Pasifik Adaları, yüzde 35 ile Avrupa ve yüzde 2 ile Kuzey Amerika’da gerçekleşti.

ELEKTRİK KESİNTİLERİNE NEDEN OLUYORLAR

Kahverengi ağaç yılanı, Guam üzere Pasifik adalarında denetimsiz bir formda yayılarak toplam 10.3 milyar dolarlık hasardan tek başına sorumlu olduğu tabir edildi. İki milyon yılanın, Guam’da elektrik kablolarının üzerinden kayarak kablolara ziyan verdiği, toplu elektrik kesintilerine neden olduğu ve yüksek maliyetli ziyanlar verdiği belirtildi.

270 BİN EUROLUK ÇİT

Avrupa’da süratle yayılan Amerikan kurbağası 30 cm uzunluğa ve 500 gr yüke ulaştığı, çiftçilerin kurbağaları tarlalardan uzak tutmak için değerli çitler kullanmak zorunda kaldığı tabir edildi. Örneğin kurbağaların kaçmasını önlemek için Almanya’da 5 gölün etrafına çitler çekildiği ve bunun 270 bin Euroya mâl olduğu belirtildi. İstilacı öbür bir çeşit kurbağanın son derece gürültülü çiftleşme sesleri, bir yerleşim bölgesinde emlak fiyatlarını düşürdü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*