Macron, Miçotakis’le Paris’te bir ortaya geldi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Elysee Sarayı’nda Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’le ikili görüşme öncesi ortak basın toplantısı düzenledi.

Macron, Miçotakis’i Paris’te ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirerek ikili münasebetleri, Avrupa Birliği’nin (AB) takvimini, jeopolitik bağlamı ve güç problemini ele alacaklarını belirtti.

Fransa’nın yaz aylarında karşı karşıya kaldığı orman yangınlarıyla gayrette Yunanistan’ın dayanağından dolayı teşekkür eden Macron, bu dayanışmayı unutmayacaklarını söyledi.

Macron, geçen yıl Fransa ve Yunanistan ortasında savunma ve güvenlik alanındaki stratejik iştirake ait varılan muahedeye atıfta bulunarak, bu iştiraki yaşatarak AB’nin egemenliği ve ortak çıkar bölgelerinin güvenliği, istikrar ve refahı için çalıştıklarını savundu.

MACRON’DAN ‘TAM DESTEK’ 

Avrupa kıtasındaki durum göz önünde bulundurulduğunda dış siyaset, savunma endüstrisi ve askeri alanlardaki stratejik hususlarda, Fransa ve Yunanistan’ın iş birliği ve dayanışmasının, bugün daha büyük paha taşıdığını kaydeden Macron, “Provokasyonlar tekrarlanmış ve Yunanistan’ın egemenliğini sorgulayan kabul edilemez açıklamalarda (bulunulmuşken), daha evvel Dışişleri Bakanımıza bunu (söyleme) fırsatım olduğu üzere, burada net ve kararlı halde tam takviyemizi söylemek istiyorum.” dedi.

Macron, bu stratejik iştirakin uzun yol katederek bu hale geldiği ve daha da ileriye gideceğini belirterek “Bu nedenle bilhassa Doğu Akdeniz’de hiçbir karışıklığın yer edinmesine müsaade vermeyeceğiz ve size (Yunanistan’a) karşı kaosa da (izin vermeyeceğiz).” sözünü kullandı.

Macron, Miçotakis’le birlikte, Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte Ukrayna’ya takviye ve bu ülkenin tekrar inşası, nükleer güvenliğin yanı sıra global besin krizini de görüşeceklerini söyledi.

Karadan ve ırmaktan “dayanışma yollarıyla” ihraç edilen Ukrayna tahılına atıfta bulunan Macron, “Burada şunu söylemek istiyorum, deniz yolları hakkında ne denilirse denilsin, bu ‘dayanışma yolları’ şimdiye kadar Ukrayna’dan en fazla hububat ihraç edilmesini sağlayan (yollar).” dedi.

Miçotakis ise Türkiye’nin Ege ve Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ı tehdit ettiğini sav ederek, “Adalarımıza gece geleceklerini söyleyenleri, gün ışığında bekliyoruz. Haklı ve güçlünün kimin olduğunun net olarak görüleceği vakitte.” diye konuştu.

Yunanistan’ın caydırıcı bir güç olmanın yanı sıra, bir iş birliği gücü de olduğunu ileri süren Miçotakis, “Kapılarımızı tahriklere kapalı tutuyoruz, diyaloğa değil.” dedi. (AA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*