Manisa’da etraf kirliliğine yol açan firmanın faaliyetleri durduruldu

Söz konusu olayla ilgili 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında gerekli isimli soruşturmanın yapılması için Cumhuriyet Başsavcılığı’na kabahat duyurusunda bulunuldu.

Manisa’ya bağlı Yunuseli ilçesinde etraf kirliliğine neden olan firmaya Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 3 Milyon 288 Bin Türk Lirası idari para cezası uyguladı ve firmanın faaliyetlerine son verdi.25.06.2022 tarihli “Zehirli Gaz ve Su Kirliliği” şikâyetine bağlı olarak yaşanan çevre kirliliği nedeniyle ‘Bakanlık Kontrol Personeli’ tarafından alanda incelemeler yapıldı ve kelam konusu alanda kirlilik tespit edildi.

6 BÖLGEDEN ALINAN NUMUNELER ETRAF REFERANS LABORATUVARINA GÖNDERİLDİ

Bakanlığa bağlı etraf kontrol grupları bölgeye sevk edilirken kirliliğin kaynağını tespit etmek için “eşleştirme analizi” yapılmak üzere 6 bölgeden toplanan numuneler Etraf Referans Laboratuvarına gönderildi. Bakanlığa bağlı ‘Çevre Kontrol Ekipleri’, yapılan ayrıntılı incelemeler sonucunda yağmur suyu deşarjının kanalizasyon çizgisine karışmış olabileceği değerlendirmesinde bulundu. Öbür kirletici kaynakları tespit etmek üzere Bakanlık Kontrol Çalışanı, 26.06.2022 ve 27.06.2022 tarihlerinde bölgede kontroller gerçekleştirdi. 

ÇEVRE KİRLİLİĞİNE YOL AÇAN FİRMANIN LİSANSI İPTAL EDİLDİ

Yapılan değerlendirmeler sonucunda kirliliğe neden olan firmanın lisansı iptal edilerek faaliyetlerine son verildi. ‘Bakanlık Kontrol Ekipleri’nin nezaretinde bölgede temizleme çalışmaları başlatıldı. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*