Niğde’de yapılan hafriyatlarda 9 bin 300 yıllık yerleşik hayat izleri

Niğde’nin Kayırlı köyünde, Sırçalıtepe’deki Hafriyat Heyeti Lideri ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Tarih Öncesi Arkeolojisi Ana Bilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Semra Balcı, höyüğün, volkanik Kapadokya bölgesinde obsidyen kaynaklarına yakın bir alanda olduğunu söyledi.

Balcı, 2016’da yapılan birinci yüzey araştırmalarında, obsidyen sürece alanı, kemik ve sürtme taş aletlerinin dikkatlerini çektiğini belirtti.

“Gündelik aktivitelerde kullanılmış nesneler bulduk”

Bu yılki kazıların sona erdiğini, atölye çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Balcı, şöyle konuştu:

“Alan çalışmalarımızda mimariye ilişkin yeni datalar elde ettik. Ayrıyeten yerleşik hayata dair gündelik aktivitelerinde kullanılmış kimi kemik, obsidyen aletler ile birtakım süslenme emelli kullanıldığı düşünülen boncuklar ve başka nesneler bulduk. Kemik aletler ortasında iğne ya da biz olarak isimlendirdiğimiz aletler yer almakta ki bunlar çoğunlukla delik açmak için ya da sepetçilikte kullanılan kesimlerdir.

Bu yıl özel buluntularımız ortasında, üzeri hafriyat bezemeyle şekillendirilmiş bir kemik nesnemiz yer almakta. Bu kemik nesne evvelki yıllarda bulamadığımız bir örnek. O yüzden bizi heyecanlandırdı. Hafriyatla yapılmış bezemeler çok düzgün bir formda işlenmiş. Nesnenin kenarlarındaki kırıklarından ötürü biçimini tam bilmiyoruz. Tahminen önümüzdeki yıllarda misal buluntular olursa bunların yorumlanması daha kolay olacaktır.”


“En eski yerleşim yeri olması bakımından önemli”

Burada baskı düzeltili oval ok uçlarının çok hoş örneklerini bulduklarını belirten Balcı, “Sırçalıtepe’de iki örnek üzerinden radyo karbon tarihlendirmesi yapıldı. Günümüzden 9 bin 600-9 bin 300 yıl öncesine tarihlendiğini bilmekteyiz. Burayı şu anda Niğde vilayet sonları içerisindeki en eski yerleşim yeri olarak söyleyebiliriz. Zira bu tarihlerde şimdiye kadar hafriyatı yapılan diğer bir yerleşme yok. En eski yerleşim yeri olması açısından değerli.” tabirlerini kullandı.

“Kerpiç duvarlı yerler ortaya çıkarıldı”

AA’nın haberine nazaran Semra Balcı, şunları kaydetti:

“Diğer bir değeri ise bu tarihlerde yeniden obsidyen işliği ve yerleşimin bir ortada bulunduğu öteki bir alan şimdiye kadar kazılmamıştı. Mimariye ilişkin kalıntılar, höyüğün doğu bölümünde açığa çıkarıldı. Bu alanda yan yana yapılmış kerpiç duvarlı yerler ortaya çıkarıldı. Kerpiç ve taş bir arada kullanılarak yapılan duvarlı yerlerin varlığını da bilhassa bu yılki çalışmalarımızda yüklü gözlemleme imkanımız oldu. Milattan evvel 8’inci bine tarihlenen yerleşmede 2022 yılı çalışmalarında, evvelki yıllarda karşılaşmadığımız usulde üzeri hafriyat bezemeli kemik nesne ve boncuk dizisi bulduk.”


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*