Omicron varyantına karşı tesirli aşıya birinci onay

İngiltere, ABD merkezli Moderna şirketinin koronavirüse ve Omicron varyantına karşı geliştirdiği aşıyı onaylayan birinci ülke oldu. Aşının sonbaharda hatırlatma dozu olarak kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Moderna önümüzdeki birkaç hafta içinde aşıları tedarik edebileceğini açıkladı. Lakin bu aşıları hangi ülkelerin alacağı şimdi bilinmiyor. İngiltere’de tüm 50 yaş üstü ve yüksek risk kümesindeki bireylere önümüzdeki aydan itibaren bir çeşit hatırlatma dozu yapılacak.
Moderna’nın aşısı hem yepyeni KOVID-19 virüsünü hem de geçen kış ortaya çıkan birinci Omicron varyantını (BA.1) maksat alıyor.

İngiltere İlaç ve Sıhhat Eserleri Düzenleme Kurumu aşının tesiriyle ilgili delilleri kıymetlendirdi ve yetişkinlerde kullanımı için onay verdi. Düzenleyici kurumun yetkilisi Dr. June Raine, “İngiltere’de kullanılmakta olan birinci jenerasyon KOVID-19 aşıları hastalığa karşı değerli müdafaa sağlamaya ve hayat kurtarmaya devam ediyor” dedi ve ekledi:
“Bu iki pahalı (bivalan) aşının sağladığı şey, virüs gelişmeye devam ederken bizi bu hastalığa karşı müdafaaya yardımcı olacak formda cephaneliğimizde sertleştirilmiş bir araçtır.”

437 kişi üzerinde denendi

Toplam 437 kişi üzerinde yapılan deneylerin sonuçları, güncellenen aşının inançlı olduğunu ve yeni varyantlara karşı daha âlâ müdafaa sağladığını gösteriyor.

Omicron’a (BA.1) yapışabilen ve onu etkisiz hale getiren antikor düzeyleri yeni aşıda Moderna’nın eski aşısına kıyasla sekiz kat daha fazla çıktı.

İngiltere’de Kovid hadiselerinde tırmanmaya neden olan yeni Omicron varyantlarına (BA.4 ve BA.5) karşı yapılan testler de güncellenen aşı ile daha yüksek muhafaza düzeyi sağlandığını gösteriyor. Fakat bilinen varyantlara karşı daha uygun müdafaa sağlanırken, önümüzdeki aylarda nelerle karşılaşacağımız ve güncellenmiş aşının tam olarak ne kadar güzel performans göstereceği belirsizliğini koruyor.

Moderna İcra Heyeti Lideri Stéphane Bancel, aşının onaylanmasından “memnuniyet duyduğunu” söyledi. Bancel, “Bu, Omicron içeren iki değerlikli bir aşının birinci onayı ve bu aşı, kış aylarına girerken İngiltere’deki insanları Kovid-19’dan muhafazada kıymetli rol oynayacak” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*