Polis intiharlarının araştırılması önergesi AK Parti-MHP oylarıyla reddedildi

İZMİR – CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, polis intiharlarının sebeplerinin araştırılması için araştırma komitesi kurulması emeliyle Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) önerge sunmuştu. Bakanın bu önergesi AK Parti ve MHP’nin oyları ile reddedildi.

Önergenin reddedilmesi sonrası meclis kürsüsünde polislerin intihar notlarını okuyan Bakan, “Semanur, Mehmet Ali, Nagehan, Alparslan ve öbürleri; yüzlerce polis intihar etti. O polisler intihar etmedi, o polisler öldürüldüler. Bu bir cinayet ve cinayetin faili sizsiniz, cinayetin faili Süleyman Soylu. Her polis intiharından siz sorumlusunuz. Bugün bu meclis araştırması önergesine de olumlu oy vermeyin, her polisin intiharından siz sorumlusunuz” sözlerini kullandı.

‘SİZİN İÇİN İNTİHAR EDEN POLİSLERİN İSTATİSTİKTEN ÖTE BİR MANASI YOK’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun polis intiharlarıyla ilgili verilen önergelerin tamamına matbu cevap gönderdiğine dikkat çeken Bakan, “Sizin için intihar eden polislerin istatistikten öte bir manası yok. Süleyman Soylu’nun verdiği cevapların tamamı matbu karşılıklar var, hepsi ruhsuz, duygusuz. Her başka polis için birebir cevabı vermiş. Bu çocuklar, boğazda yalısı olanların çocukları değil, o lüks yaptığınız TOKİ konutlarında, rezidanslarda oturanların çocukları değil; o polisler bu ülkenin esnafının, çiftçisinin, memurunun, köylüsünün çocukları, bu vatanın evlatları. Ve o polislerin hepsinin bir kıssası var” diye konuştu.

İNTİHAR EDEN POLİS SOYLU’NUN İŞARET ETTİĞİ AMİRLER HALA GÖREVDE

Geçen hafta Şırnak’ta mobbing sonucu intihar eden polis Alpaslan Soylu’nun bıraktığı nota değinen Bakan, şöyle devam etti; “Geçen hafta gerisinde bir not bırakarak hayata veda eden Alparslan Soylu, o notunda nasıl bir amir tahakkümüne uğradığını, nasıl hakaretlere uğradığını anlatıyor. Babasını aradım, Tayyip ağabey, bana dedi ki ‘Ben otuz sene çelik yeleği sırtında taşımış bir özel harekât polisiyim. 4 evlat büyüttüm, ikisi polis, birisi güvenlik müdürü, birisi anaokulu öğretmeni; onlara haram lokma yedirmedim, başımı sokacak konutum yok. 28 yaşında aslan kesimi evladımı toprağa verdim.’ Alparslan bıraktığı bildiride ne diyor, biliyor musunuz? ‘Ben aç yaşarım, susuz yaşarım lakin onuruma, gururuma, davama yapılan aşağılamayla yaşayamam’ diyor. Bu çocuk bu biçimiyle canına kıydı ve işaret ettiği amirleri hâlâ vazifede.” (DUVAR)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*