Reuters: ABD, Suudi Arabistan’a silah yasağını kaldırabilir

ABD Lideri Biden’ın bu hafta Suudi Arabistan’a yapacağı ziyaret tartışma yaratırken Washington’ın Riyad’a taarruz silahı yasağını kaldırmaya hazırlandığı ortaya çıktı.

ABD’nin Suudi Arabistan’a yönelik hücum silahı yasağını kaldırmayı görüştüğü bildirildi.

Reuters’ın özel haberine nazaran, Joe Biden idaresi Yemen’deki savaşın sona erdirilmesiyle ilgili gelişmelere paralel olarak Riyad’a hücum silahı satışına yönelik yasağı kaldırabilir. Lider Biden’ın bu hafta Suudi Arabistan’a yağacağı ziyaret öncesi üç kaynak, iki ülke ortasında son aylarda yapılan görüşmelerde Suudi Arabistan’ın silah yasağının kaldırılması için ABD’ye baskı yaptığını aktardı.

Öte yandan ABD idaresinin bu türlü bir adım atması halinde Kongre’de önemli bir muhalefetle karşı karşıya kalması bekleniyor. ABD Lideri Biden, geçen yılın başında vazifeye geldikten sonra Yemen’deki sivil kayıplar ve Cemal Kaşıkçı cinayeti nedeniyle tenkitlerin amacındaki Suudi Arabistan’a karşı daha katı bir hal takınmıştı.

Öte yandan, Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında alternatif güç kaynağı arayışındaki ABD idaresi, son periyotta Suudi Arabistan’la bağları düzeltmeye çalışıyor. Son aylarda iki ülke ortasındaki temaslar da kıymetli ölçüde arttı.

BIDEN, SUUDİ ARABİSTAN ZİYARETİNİ SAVUNDU

Suudi Arabistan ziyareti nedeniyle kendi partisi içinde de önemli tenkitlerin amacı olan ve insan hakları için verdiği kelamı yerine getirmemekle eleştirilen Biden, son olarak Washington Post gazetesi için “Suudi Arabistan’a neden gidiyorum” başlıklı bir makale kaleme aldı. İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan’ı ziyaret edeceğini anımsatan Biden, “Rusya’nın saldırganlığına karşı durmalıyız, istikrar için çalışmalıyız. Bunları yapabilmek için katkıda bulunabilecek ülkelerle direkt çalışmalıyız. Suudi Arabistan bu ülkelerden biri” tabirleriyle tenkitlere karşılık verdi.

ABD Lideri, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bir istihbarat raporu yayınladıklarını ve bu bahiste 76 bireye yaptırım uyguladıklarını da tabir etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*