Rusya’dan S-400 açıklaması: Kontrat hayata geçirilmeye başladı

Rusya Federal Askeri ve Teknik İş Birliği Dairesi Lideri Dmitriy Şugayev, Rus S-400 uçaksavar füze sisteminin ikinci alayının tedarikine ait kontratın imzalandığını ve hayata geçirilmeye başladığını söyledi.

Sputnik’e bahse ait açıklamada bulunan Şugayev, “Diğer konuların yanı sıra sistemin başka bileşenlerinin üretiminin yerelleştirilmesini sağlayan (ikinci S-400 alayının Türkiye’ye tedariki ile ilgili) mukavele dokümanı imzalanmış bulunuyor. Mukavele şu anda hayata geçiriliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Rusya’nın değerli bir ortağı olmaya devam ettiğine dikkat çeken Şugayev, iki devletin yakın ticari ve ekonomik bağlar ile bağlı olduğunu, askeri-teknik işbirliği dahil olmak üzere ikili işbirliğinin birçok alanda geliştiğini vurguladı.

Şugayev, “Bu yıl gelişen şiddetli politik durum, Rus tarafı ile ortakları ortasındaki etkileşimin birtakım istikametleri üzerinde olumsuz tesir yarattı. Bununla birlikte Türkiye ile askeri-teknik işbirliği, iki ülkenin önderleri ortasında varılan mutabakatlar doğrultusunda gelişiyor. Türk ortaklarla şeffaf ve karşılıklı fayda temelinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz” sözlerini kullandı.

S-400 sistemlerinin benzersizliğine dikkat çeken Şugayev, “Önümüzdeki yıllarda rastgele bir devletin performans özellikleri açısından S-400 Triumf’a yaklaşabilecek bir sistem geliştireceğine inanmak için hiçbir neden olmadığını bundan emin olarak söyleyebilirim” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*