Sedat Peker ve Doğu Perinçek ortasında tansiyon artıyor: Peker cephesinden Aydınlık gazetesi haberine sert reaksiyon

Organize kabahat örgütü kurduğu gerekçesiyle hakkında yakalama kararı bulunan Sedat Peker ile Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek ortasında tartışma devam ediyor. 

Geçen günlerde ikili ortasında ‘FETÖ’ tartışması yaşanmış; Peker de basın danışmanı Emre Olur aracılığıyla toplumsal medya üzerinden “Çakma doğu; Ergenekon soruşturmalarının tamamı sesli ve imajlı kayıt altındaydı. fetullah gülen’e bir defa selamımı oradan bulup yayınlarsan ben gurursuzum, şayet yayınlamazsan sen k…, n…, k…, ş…, a… i… Daha doğrusu sen hepsisin” tabirlerini kullanmıştı.

AYDINLIK GAZETESİNDEKİ HABERE SERT TEPKİ

Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı, partisinin yayın organı Aydınlık gazetesinde “Sedat Peker’in FETÖ’ye ‘zarif’ selamı: Hiçbir cemaati gaye almadım hakim bey” başlıklı haberin yayımlanmasından bir gün evvel toplumsal medya hesabından “Sedat Peker’in duruşma salonlarında FETÖ’ye yolladığı “zarif” selamlar tek tek, dokümanlarıyla yarın (11 Ağustos) Aydınlık’ta yayınlanacak. Tivitirlarda racon kestiğini sanan çakalların FETÖ’ye nasıl el pençe olduğunu okuyacaksınız. Aydınlıkçılarla ve gerçekle başa çıkamazsınız” açıklamasını yaptı. 

Olur ise bu bildiriye “Kırmızı yanak Özgür. Haddinden fazla büyük konuşmuşsun, dikkat et. Ağzına aldığın isim, Sayın Reis Sedat Peker’in ismi, boğazına düğümlenir, boğulursun. Kendisinin geçmişi, bugünü ve geleceği daima onurla anılacak. Sizler ise pisliklerinizle ve kahpeliklerinizle anılacaksınız” cevabını verdi.

“SEDAT PEKER ÜZERE İSİMLER BELGEYE MONTE EDİLMİŞTİ”

Gazete yer alan haberde şu tabirler kullanıldı:

“(…) FETÖ’nün devleti büsbütün ele geçirmek için kurduğu kumpaslardan Ergenekon’da, suçlamalara destek için organize cürüm örgütü elebaşı Sedat Peker üzere isimler evraka monte edilmişti. Ergenekon duruşmalarında Vatan Partililer en baştan itibaren belgenin bir ABD/FETÖ tertibi olduğunu, Vatan Partisi’nin, TSK’nın, yurtseverlerin amaç alındığını açıkladı. Hem öbür sanıkları hem Türk kamuoyunu uyardı. Vatan Partisi Genel Lideri Doğu Perinçek, FETÖ’cü yargıçların yüzüne ‘Bizim çıktığımız koğuşlara siz gireceksiniz’ dedi. O denli de oldu.

Peker’in davadaki savunmalarında FETÖ’den bahsetmemesi bütün sanıkların dikkatini çekti. Kumpas suçlamalarına rastgele bir mahkemede yargılanır üzere karşılıklar verdi. FETÖ’ye dokunmadı. Tersine, yaptığı hiçbir çalışmanın ‘herhangi bir cemaati’ amaç almadığını üzerine basa basa söyledi. 

Peker, Ergenekon davasında 22 Nisan 2013’te temele ait son savunmasını yaptı. Hakkındaki suçlamalardan biri ‘Öztürkler’ isimli haber sitesini ‘Ergenekon terör örgütü’ gayeleri doğrultusunda kurduğuydu. Savunmasında bu türlü bir örgütün varlığını reddetmeyerek heyete bildiri veren Peker, bir manada davayı yasal saydı. Yalnızca ‘Ak Parti ya da rastgele bir dini cemaatle ilgili aleyhe haber olmadığını’ söyledi. Böylelikle tertibin sahibi olan ‘cemaate’ selam yolladı.

‘SAÇ TELİ KADAR MÜMKÜN DEĞİL’

Hatta tezini şöyle savundu:

‘Sayın liderim mesela şöyle bir şey olmuş olsa 10 sene sonra diyelim ki, Ak Parti iktidardan gitse fikirleri çok sert olan, uçlarda dolaşan bir partiler diyelim ki iktidara gelmiş olsa, deseler ki ‘Ya Sedat Peker sen bir tane internet sitesi açmışsın. Sen bu internet sitesinde neden hiç Ak Parti ile ilgili cemaatlerle ilgili yahut milliyetçi muhafazakar dünya görüşüne sahip beşerlerle ilgili 8, 10 senede Allah isteği için bir tane insan aleyhte haber yapmaz mı deseler… Bu tahminen yasal değildir, bu da vicdani değildir fakat bir saç teli kadar insan düşünür ya der ki; e bu türlü bir soru sorulabilir der. Lakin biraz evvel anlatmış olduğum Sayın Savcılarımızın mütalaaya Öztürkler internet sitesinin suçlayıcı maksatla koyması inanın ki efendim saç teli kadar bile mümkün değildir.’ 

‘BALYOZCULAR ÜZERE DEĞİLİM’ ŞERHİ

27 Ocak 2012 tarihli, tutuklandığı duruşmada da, mahkeme heyetini cemaatlere asla karşı olmadığı konusunda ikna etmeye çalışıyor. Peker, ‘Saygıdeğer Liderim, bizim burada yargılanmış olduğumuz terör örgütü gaye olarak ihtilale yer hazırlamak, ihtilal gerçekleştikten sonra da dindar, inançlı bölüme yönelik bu ihtilalin olması istikametinde kamuoyunda bir algı var ve bu formda kabul ediyor’ diyerek Balyoz davasındaki kelamda darbe evraklarından örnekler veriyor.

Peker bu türlü bir ‘yapının’ içinde olamayacağını ‘Saygıdeğer Liderim 1980 yılının sonlarında cennet yer Seyit Raşit Muhammed Erol Hocamızın Adıyaman’dan Ankara Pursaklar’a geldiğine daha orda ki külliye inşaatı başlamadan hayır duasını almak için ziyaret etmiştik, tövbe almıştık.’ örneğiyle anlatıyor.

‘CEMAATLERİN HİZMETLERİYLE İLGİLİ OLUMSUZ FİKRİM YOK’

Peker’in FETÖ ile özdeşleşen ‘hizmet’ kavramına gönderme yapması da dikkat çekiyor: “İddia edilen bu türlü bir yapının mana aleminde bakıldığında, benim üyesi olabilmem ne akla, ne mantığa ilişkin değildir. Saygıdeğer Liderim, daha öncede söylemiştim; huzurda bulunan sanıkların birçoğu farklı başka dünya görüşüne sahip beşerler. Yani burada söylenen bir şey bir kişi tarafından bu halde algılanmayıp güya bütün sanıkların ortak fikriymiş üzere algılanıyor. Mesela hayata bakış açılarından ötürü birtakım sanık arkadaşlar dini cemaatlerle yahut bu cemaatlerin hizmetleriyle ilgili olumsuz kanıları olabiliyor. Fakat şahsımın ve burada bulunan ayrıca diğer kimi sanık arkadaşlarımızın bu istikamette bir niyeti yoktur. Bunu söylememin sebebi davamızla ilgili olmasa da yalnızca şerh olarak düşmektir. (…)”

Editör Notu: Yazıdaki yazım kusurları ve tabirler değişiklik yapılmadan aktarılmıştır. Yazım yanlışları yazının sahibine aittir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*