Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iade talebine avukatları itiraz etti

Avusturya Adalet Bakanlığı, ABD’nin SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesine ait talebini kabul etmişti. Avusturya’nın iade kararının akabinde, Korkmaz’ın avukatları karara itiraz etti.

‘HEM TÜRKİYE’NİN HEM ABD’NİN TALEBİ KABUL EDİLDİ’

Sezgin Baran Korkmaz, ABD ceza maddelerine nazaran, ‘kara para aklamak için komplo kurmak ve resmi makamlara palavra tabir ve beyanda bulunmak’ suçlamasıyla ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı. ABD’nin iade talebinde bulunduğu Korkmaz hakkında Türkiye’de de ‘SBK Holding’e ilişkin altı şirketin hesaplarında yapılan incelemelerde kara para aklandığı’ kuşkusuyla soruşturma başlatılmıştı.

Türkiye de iade talebinde bulunurken Avusturya Wels Mahkemesi, talebin Avusturya Hatalıların İadesi Kanunu’na uygun olduğu görüşüyle Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesine 25 Ağustos’ta karar verdi. Bir yandan ABD’nin iade başvurusunu inceleyen Avusturya Wels Mahkemesi, ABD’nin gönderdiği ek evrakları da dikkate alarak bu talebe ait kararını verdi.

‘ÖNCELİKLE’ ABD’YE İADE EDİLECEK’

Mahkeme, ABD’nin iade talebini de Avusturya Hatalıların İadesi Kanunu’na uygun olduğu görüşüyle kabul etti. Mahkemenin her iki ülkeye de iade kararı vermesi nedeniyle belge Avusturya Adalet Bakanlığı’na gitti. Bakanlık ise geçtiğimiz günlerde Korkmaz’ın ‘öncelikle’ ABD’ye iade edilmesi istikametinde karar verdi.

AVUKATLARI KARARA İTİRAZ ETTİ

Korkmaz’ın duruşmalarda “Türkiye’ye iade edilmek istiyorum” diye talepte bulunmadığı bu nedenle Adalet Bakanlığı’nın kararına itiraz etmeyecekleri öne sürülüyordu. Fakat Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Murat Volkan Dülger yaptığı açıklamada, karara itiraz ettiklerini söyledi. (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*