Shell: Avrupa, gücün karneyle dağıtılması ihtimaliyle karşılaşabilir

Avrupa ülkeleri, kış mevsimi öncesi doğalgaz depolamanın yollarını arıyor.

Rusya’nın kıtaya uyguladığı kademeli gaz kesintisi, kıta ülkelerinin planlarını sekteye uğratıyor.

Avrupa alternatif kaynaklar ararken, Londra merkezli Shell’den faturalar ve güç dağıtımı konusunda kritik bir ikaz yapıldı.

AVRUPA KARNEYLE GÜÇ DAĞITIMINI KONUŞUYOR 

Shell CEO’su Ben van Beurden, Avrupalı tüketicilerin, Rusya’nın gaz arzını kesme riski nedeniyle maliyetlerin arttığı bir devirde, bu kış gücün karneyle verilmesi ihtimaliyle karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

“GERÇEKTEN GÜÇ BİR KIŞ OLACAK”

Oxford’da katıldığı bir konferansta “Avrupa’da sahiden güç bir kış olacak.” diyen Van Beurden, “Hepimiz, güç fiyatlarında çok değerli bir tırmanışla karşı karşıya kalacağız. En berbat durumda, Avrupa’nın güç tüketimini karneyle dağıtması gerekecek.” ikazında bulundu.

Avrupa’da yaşanan kaygı, Rusya’dan kıtaya gaz akışındaki belirsizliğin yanı sıra Norveç’te güç kesimi çalışanlarının greve gitmesi ve İngiltere’nin güç ithalatına devam eden bağımlılık üzere faktörler nedeniyle artıyor.

RUSYA’NIN GAZ ÇİZGİSİYLE İLGİLİ BAKIM KARARI

Guardian’ın haberine nazaran, van Beurden, Rusya’nın, bakımına başladığı Kuzey Akım 1 boru sınırı üzerinden Avrupa’ya gaz tedarikini yine başlatıp başlatmayacağını “söylemenin bir yolu olmadığını” lisana getirdi.

Rus gazını Almanya’ya taşıyan sınırdaki çalışmalar, 21 Temmuz’da sona erecek.

“PUTİN BİRÇOĞUMUZU ŞAŞIRTTI”

Van Beurden, “Putin birçoğumuzu şaşırttı. Sonuçlar, beni hayal kırıklığına uğrattı. Tehdit ettiğinde ciddiye alınması gerektiğini de gösterdi. Uzun bir müddet Rusya’nın en büyük pazarla ilişkisini kesmesinin Rusya’nın çıkarına olmadığını düşündük. Sevkiyatı silah haline getirmeye istekli.” ifadelerini kullandı.

ENERJİ FATURASI 3 BİN 300 STERLİNİ AŞACAK

İngiltere’de ortalama hane halkı güç faturasının bu kış yılda 3 bin 300 sterlinin üzerine çıkacağı iddia ediliyor.

Bu öngörü, geçen yılın birebir periyoduna nazaran iki kattan fazla.

KAYNAK: THE GUARDİAN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*