Siber saldırıdan korkan sigortaya koştu

Salgında uzaktan çalışmaya geçilmesi, alışverişlerin internete kaymasıyla siber saldırılarda artış yaşandı bu yüzden siber sigortaya olan talep de arttı. Hem bireyler hem de Kobi’ler saldırılardan korunmanın yolunu siber sigortada buldu.

Uzmanlara göre, Türkiye’de, yılda 1 buçuk milyondan fazla kötü amaçlı yazılım saldırısı düzenleniyor ve her gün bin 611 saldırı gerçekleşiyor. Sigortacılar siber sigortada ciddi de hasar ödemeye başladı. Hasarların çoğu siber fidye ve iş durmasından kaynaklanıyor.

Uzmanlar, salgın döneminde siber saldırıların yüzde 80 oranında arttığını söylüyor. Saldırıların hedefinde ise bireyler ve özellikle de küçük ve orta boy işletmeler yer alıyor.

Sigorta şirketleri, siber sigorta kapsamında sundukları yazılım programı ile sigortalının elektronik cihazlarını saldırılara karşı koruyor. Kişisel bilgilerin kötü amaçla kullanılıp kullanılmadığını internette tarıyor, kötüye kullanım halinde de tüketiciyi uyarıyor. Böylece, siber saldırı gerçekleşmeden de önlem alınması sağlanıyor.
 
 
 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir