TBMM Başkanı Şentop, tarafsızlık söylemlerine Anayasa maddeleriyle cevap verdi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, 24 TV’de yayınlanan Arafta Sorular programında, Star yazarı Esra Elönü’nün sorularını yanıtladı.

Esra Elönü: Fen lisesini kazanmanıza rağmen imam hatip lisesine gitmişsiniz. Akademik hayatınızda bir yolculuğa çıktığınızda, ayrıcalıklı mı hissettiniz kendinizi yoksa ayrımcılığa uğradınız?

Mustafa Şentop: Şöyle söyleyeyim… Benim yaşadığım dönemde İmam hatipli olmanın zararlarını gördük. Ancak, rahatsız değilim… Her zaman okuduğum okulla iftihar ediyorum. Bunu başlangıçtan itibaren söyleyebiliriz iki bakımdan.

Birincisi, imam hatip lisesindeki bazı dersler, diğer liselerle mukayese edildiğinde daha azdı sınırlıydı. Bu anlamda bir dezavantajdı.

İkincisi ise, imam hatip liselerine mümkün olduğu kadar, daha önce başka okullarda görev yaparken inceleme, soruşturma, disiplin cezası almış hocalar gönderilirdi.

Bunu teorik olarak söylüyorum. Aslında biz bunun faydalarını da gördük. Hocalarımızın arasında gayretli hocalarımız vardı. Öğrenciye faydalı olmak anlamında bunu okuldaki tüm hocalarımız için söyleyebilirim.

Başka bir şey… İmam hatip lisesi olmak, bir nevi ikinci sınıf bir okul öğrencisi olmak anlamına geliyordu. 

Lise sondayken, Tekirdağ’da yeni açılmış bir dershane vardı. Babamın arkadaşıydı İhsan Hoca, ısrar edince bir buçuk ay sonra ben de dahil oldum. Dahil olduktan bir hafta sonra bir deneme sınavı yapıldı. Açık ara birinci oldum.

Bu tartışma konusu olmuş, liselerin hocaları gelip, ‘İmamhatipten birisi nasıl birinci olur?’ gibi dershane sahibini sıkıştırmışlar. O da ‘Çağırayım siz imtihan edin.’ demiş. Ben de ‘Her zaman hazırım imtihan edilmeye.’ dedim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir