Teknoloji devine dava: AirPods kullanan 12 yaşındaki çocuğun kulak zarı yırtıldı

Apple’ın başı AirPods kulaklıkları yüzünden kaygıda. 12 yaşındaki bir çocuk, kulaklıkları kullanırken maruz kaldığı alarm sesi yüzünden kalıcı işitme kaybı yaşadı.

Teksas’ta 12 yaşındaki bir çocuk, Apple AirPods’un düşük ses düzeyinde bir Netflix gösterisi izliyordu. Lakin tam da bu sırada kulaklıklardan Amber Alarmı geldi ve çocuğun kulak zarı yırtılırken kalıcı işitme kaybı yaşadı. Aile, yaşanan bu olaydan sonra Apple’a dava açmaya karar verdi.

Amber Alarmı, Amerika’da bir çocuğun kaybolmasını haber vermek için telefon kullanıcılarına yüksek sesle bir alarm yayar. Böylelikle kullanıcılar durumdan haberdar olur.

Çocuğun ebeveynleri de bu alarmı yayan AirPods yüzünden çocuklarının kulak zarının yırtıldığını ve kalıcı hasara neden olduğunu belirtiyor. Ayrıyeten çocuklarının gelecek vadeden bir atlet ve futbolcuyken artık bu hasar yüzünden uygun performans gösteremediğini ve onu olumsuz etkilediğini söylüyor.

Çocuğun annesi, “Çok üzgünüz, hüsrana uğradık. Ayrıyeten biraz kızgınız zira o sıradan, sağlıklı atletik bir çocuktu ve artık hayatı değişti” dedi.

Ebeveynler, şirketin çevrimiçi kullanıcı forumunda yayınlanan şikayetlere işaret ederek Apple’ın, kulaklıkları Amber Alarmı yahut rastgele bir ani yüksek gürültüyü inançlı bir formda yayınlamak için tasarlanmadığını bildiğini tez ediyor.

ŞİKAYETLER ALMAYA DEVAM EDİYOR

Davaya nazaran, o vakitten beri Apple forumunda 1500’den fazla benzeri şikayet yapıldı. Çift, elektronik aygıtın ani yüksek seslere otomatik olarak ayarlanması gerektiğini söylüyor.

Ailenin avukatı Tej Paranjpe, “Apple, AirPods’u inançlı düzeylere kendini ayarlayacak formda tasarlasaydı bu çocuk olağan bir hayat yaşıyor olurdu” dedi.

Çocuğun annesi, şirketin tüm çevrimiçi ihtarlardan sonra kusuru düzeltmediği için ihmalkar olduğunu söyledi: “Çocuklarınızın başına bir şey gelmesini istemiyorsunuz ve tüm tedbirleri alarak onlarla ilgileniyorsunuz. Bunun onun başına gelebileceğini hayal bile edemezdim. Bu üzücü ve hudut bozucu.”

Aile, Apple’ın çocuğun tıbbi masraflarının yanı sıra fizikî ve zihinsel acılarının ziyanlarını karşılamasını umuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*