Türkiye’nin ABD’den F-16 talebi… Kabul edilmezse farklı seçenekler masada

Türkiye hava gücünün zaafa uğramaması için önemli bir adım attı. ABD’ye iletilen talep mektubunda 40 adet F-16 satın alma ve 80 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu istendi. Peki ABD’den bu talebe olumlu yanıt gelmezse Türkiye hangi adımları atacak?

Milliyet Gazetesi’nin haberine göre, bu durumda Türkiye; İngiltere, Fransa veya Rusya gibi ülkelerden yeni nesil savaş uçağı alımını gündemine alacak. ABD, İngiltere ve İsrail 5. nesil F-35 savaş uçağını kullanmaya başladı. Rusya 5. nesil SU-57 savaş uçağı projesinde önemli bir aşamaya geldi. Ayrıca Rusya, Çin ve Mısır “SU-35” savaş jetlerini kullanıyor. Yunanistan ise Fransa’dan 4. nesil savaş uçaklarını satın aldı.

F-35 projesinden çıkartılan Türkiye ise 245 F-16 savaş uçağı ile kısa süre sonra envanterden çıkarılması beklenen F-4 uçağına sahip. Bunların yanı sıra yerli savaş uçağı üretmek için Milli Muharip Uçak Projesi yürütülüyor. Ankara yönetimi Milli Muharip Uçak devreye girene kadar zaafiyet yaşanmaması için hazır uçak satın alım seçeneğini kullanmayı düşünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir