Ürdün Vakıflar Bakanı’ndan İsrail’e Mescid-i Aksa reaksiyonu

Ürdün Vakıflar Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Halayile’nin Yahudi yerleşimcilerine Mescid-i Aksa’ya yönelik baskınlarına ait tabirlerin yer verildi.

Halayile, “Vakıflar Bakanlığı, bugün yerleşimcilerin İsrail polisinin muhafazası altında Mescid-i Aksa’yı basarak avluda ayin düzenlemesini büyük bir telaşla takip etti.” dedi.

Yapılanların İslam’a nazaran “kabul edilemeyeceğini” belirten Halayile, “mübarek Mescid-i Aksa’ya yapılan saygısızlık halinin devam ettiğini” kaydetti.

Halayile, “Mescid-i Aksa’daki Yahudi yerleşimcilerin yaptıkları, İsrail otoritesinin Yahudi fanatizmine verdiği dayanağın, teşvikin ve himayenin bir sonucudur.” diye reaksiyon gösterdi.

Yahudi yerleşimciler, İsrail güçlerinin nezareti altında bugün Mescid-i Aksa’ya baskın düzenlemişti.

KÜDÜS İSLAMİ VAKIFLAR YÖNETİMİNİN EGEMENLİĞİ İHLAL EDİLİYOR

Mescid-i Aksa, İsrail ile Ürdün ortasında 26 Ekim 1994’te imzalanan barış antlaşmasına nazaran Ürdün Vakıflar, İslami İşler ve Mukaddesat Bakanlığına bağlı Kudüs İslami Vakıflar Yönetiminin himayesinde bulunuyor fakat Museviler, 2003’ten bu yana Yönetimin müsaadesi olmadan İsrail’in tek taraflı kararıyla polis eşliğinde kutsal mabede giriyor.

Statükoya nazaran, fanatik Yahudi yerleşimcilerin Aksa’da ibadet etmesine müsaade verilmemesi gerekiyor.

Fakat fanatik Museviler sık sık İsrail polisi müdafaasında Aksa’ya baskınlar düzenliyor.

KAYNAK: AA

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*