Yargıtay’dan sıfır otomobil kararı

Antalya’da bir kişi, 2016’da 47 bin 750 liraya sıfır kilometre otomobil satın aldı.
Aracı bir süre kullanan tüketici, sol arka kapı menteşelerinde sökülme izleri bulunduğunu fark etti. Sol arka kapının menteşe bağlantılarının orijinal olmadığının ve kapının ayarının bozuk olduğunun söylenmesi üzerine tüketici, aracı satın aldığı bayiye giderek “Ayıplı mal” ihbarında bulundu. Ama firma bu ihbarı kabul etmedi. Aracı değiştirmedi. Araç sahibi dava açtı. Yerel mahkeme davayı reddetti. İtirazlar üzerine konu Yargıtay’a taşındı.

Kararın temyiz incelemesini yapan Yargıtay 3. Hukuk Dairesi ise yerel mahkeme kararını bozdu. Kararın gerekçesinde ayıplı mal olması durumunda ya araç sahibine yeni araç verilmesi ya da ayıp tutarında indirim yapılması gerektiği hatırlatıldı.

Yargıtay, davaya konu aracın kapı menteşesindeki hatayı düzeltmenin bedelinin 100 TL olduğu ve araç sahibinin ayıp oranında indirim talebinin mahkemece değerlendirilmediğini ifade etti. Bu gerekçeyle kararı bozan Yargıtay, tüketicinin ayıp oranında indirim talebinin mahkemece değerlendirilmesi gerektiğine hükmetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir