Yüzüklerin Efendisi dizisinin siyahi elfi: Irkçı bildiriler aldım

Amazon Prime Görüntü’de yayınlanmaya başlayan Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri dizisi izleyiciyi adeta ekrana kilitlemiş durumda.

Dizide Porto Rikolu oyuncusu Ismael Cruz Cordova ise rolü nedeniyle ırkçı yorumlara maruz kaldığını belirtti.

Siyahi elfi oynuyor

Cordova, Güney Afrika doğumlu Britanyalı muharrir JRR Tolkien’ın ünlü Yüzüklerin Efendisi kozmosunun uyarlamalarında, elf ırkından bir karakteri canlandıran ve beyaz olmayan birinci oyuncu olarak biliniyor.

“Nefret dolu iletiler aldım”

Oyuncu, 1 Eylül’de Esquire’da yayınlanan röportajında, dizinin takımının duyurulduğu 2020’den beri “aralıksız olarak nefret dolu ve ırkçı iletiler aldığını” söyledi.

“Bu rol için çok gayret verdim”

Cordova, bu iletilere karşın kararlı davrandığını belirterek, “Tam da bu yüzden bu rol için çok çaba verdim. Meşaleyi taşıyabileceğimi düşündüm. Elfimin ‘en has elf’ olmasını sağladım zira bunu yaşayacağımı biliyordum” dedi.

Dizide Cordova, Arondir isimli bir elfi canlandırıyor. Soğukkanlılığıyla ön plana çıkan Arondir, Nazanin Boniadi’nin oynadığı insan karakter Bronwyn’e aşık oluyor.

” ‘Elfler bu türlü görünmüyor’ mazeretine sığınmasınlar”

Amazon Prime Görüntü’nün seriye yenilikçi bir bakış kazandırdığını ve elf olmanın manasının yine belirlenmesini sağladığını savunan oyuncu, “Kimse ‘Ama elfler bu türlü görünmüyor’ mazeretini kullanamaz. Evet o denli görünmüyorlardı fakat artık görünüyorlar” dedi.

Olumlu ve olumsuz eleştiriler

1 Eylül’de prömiyerini yapan dizi, Rotten Tomatoes’ta kullanıcılardan yalnızca yüzde 39 izleyici puanı alarak şimdiden “düşük puan bombardımanının” kurbanı oldu.

Öte yandan dizinin tanınan inceleme derleme sitesindeki eleştirmen puanı yüzde 84’e çıktı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*