AKM’de kültür ve sanat kurumları temsilcileri buluştu

Türkiye’nin kültür ve sanat varlıklarını tanıtmak amacıyla düzenlenen Kültür Yolu Festivalleri devam ederken, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Batuhan Mumcu ile bakanlığa bağlı kurumların temsilcileri Atatürk Kültür Merkezi’nde buluştu.

Genel Müdürü Tamer Karadağlı, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Tan Sağtürk, Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı ve Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Selim Terzi’nin hazır bulunduğu toplantıda, sanat kurumlarının yeni sanat sezonu öncesi hazırlıkları masaya yatırıldı.

“Kültür ve sanat varlığımız daha da güçlenecek”

Mumcu, “Türkiye Yüzyılına” yakışır yepyeni bir vizyonla sanat kurumlarının mevcut potansiyellerinin daha etkin bir şekilde kullanımına yönelik atılacak adımların önemine vurgu yaptı. Bu yeni vizyonla birlikte, Türkiye’nin kültür ve sanat alanındaki varlığının güçlenerek daha ileri taşınacağına olan inancını dile getiren Mumcu, sanatın toplum içinde daha geniş bir kitleye ulaşmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

AKM’de kültür ve sanat kurumları temsilcileri buluştu

Kültür Yolu Festivalleri, yerel ekonomiyi de hareketlendirdi

Bakan Yardımcısı, Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü’nün koordinasyonuyla hayata geçirilen Türkiye Kültür Yolu Festivallerinin şehirlerin marka değerine olan katkısına da değindi. Ülkenin dört bir yanında coşkuyla devam eden festivallerin, yerel ekonomiye de hareketlilik getirdiğini ifade etti.

AKM’de kültür ve sanat kurumları temsilcileri buluştu

AKM’de festival alanları gezildi

Mumcu, toplantının ardından sanat kurumlarının Genel Müdürleri ile birlikte bu yıl dördüncüsü düzenlenen Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamındaki festival alanlarını da gezdi.

AKM’de sergilenen “Yüz’de Yüz Birlikte Var Olmak”, “Andy Warhol Pop Art İstanbul” ve “Balkan Naci İslimyeli” sergileri ziyaret ederek sanatçılardan bilgi aldı. Ardından Taksim Meydanı’ndan İstiklal Caddesi’ne doğru yürüyerek sırasıyla İstanbul Sinema Müzesi’nde hazırlanan “Star Wars Fan Sergisi”ni, Meşher Sanat Galerisi’nde kurulan “Göz Alabildiğine İstanbul: Beş Asırdan Manzaralar” sergisini Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde sergilenen “Nick Brandt, The Day May Break” fotoğraf sergisini gezdi.

AKM’de kültür ve sanat kurumları temsilcileri buluştu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx